Na wyjątkową, jednodniową wystawę prac plastycznych wykonanych przez dzieci z autyzmem z przedszkola specjalnego „Pod parasolem" zaprasza 2 kwietnia Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie. Tego samego dnia, w Galerii Hortar odbędzie się wernisaż wystawy również poświęconej autyzmowi. Wszystko z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
We wtorek, 2 kwietnia w godzinach 10.00 – 18.00, w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na wyjątkową, jednodniową wystawę „Moimi oczami malowane”. Autorami plac są dzieci z autyzmem z przedszkola specjalnego „Pod parasolem" nr 36 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowie. Równocześnie, o godzinie 10.00, sprzed siedziby BWA przy ulicy Słowackiego 1 ruszy marsz uczniów i nauczycieli z przedszkoli integracyjnych w Tarnowie. Uczestnicy marszu, z balonami i tabliczkami dotyczącymi świadomości autyzmu, przejdą ulicami dookoła Parku Strzeleckiego. Tego samego dnia o godzinie 18.00 w Galerii Hortar przy ulicy Legionów odbędzie się wernisaż wystawy „Życie na niebiesko – zrozumieć autyzm”. Wystawa czynna będzie do 30 kwietnia. Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.
Od ponad 10 lat mam przyjemność pracować z dziećmi z autyzmem, poznawać, uczyć, jak również obserwować ich twórczość. Uważam, że warto jest pokazać innym jak one widzą świat. Mam nadzieję, że poprzez ten projekt uda mi się to ukazać.
W naszym przedszkolu „Pod parasolem" nr 36 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym arteterapia odgrywa ważną rolę. Poprzez różnego rodzaju formy plastyczne dajemy dzieciom możliwości wyrażenia siebie, kontaktu ze światem za pomocą tworzonych prac.
Emocje, przeżycia, myśli, to co przeżywamy, czego pragniemy i przede wszystkim jak widzimy i spostrzegamy świat bardzo trudno jest naszym przedszkolakom wyrazić słowami. Dlatego powstał ten „projekt", plan wystawy pod tytułem „Moimi oczami malowane" - oczami dziecka z autyzmem. Mam nadzieję, że po obejrzeniu tej wystawy chodź trochę uda nam się wejść w świat przedszkolaków, zobaczyć w jaki sposób nasi wyjątkowi artyści widzą otaczającą nas rzeczywistość. Jak malowany jest świat oczami dziecka z autyzmem? Jakie są barwy, kształty i kolory?
Prace powstawały w salach przedszkolnych, dzieciaki mogły spośród różnych akcesoriów malarskich, wybrać te, które są dla nich interesujące i bez żadnej pomocy wychowawców MALOWAĆ...
Przepiękna wystawa w ważnym dniu, 2 kwietnia - Światowym Dniu Świadomości Autyzmu - Aneta Radlińska, oligofrenopedagog