Zamanifestujmy nasze przywiązanie do biało-czerwonych symboli – niech flaga będzie na każdym domu

 

Rozmowa ze Starostą Powiatu Tarnowskiego Romanem Łucarzem


 Powiat tarnowski po raz kolejny uczci dwa narodowe święta – dzień flagi oraz rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jaki jest program tegorocznych obchodów?

Wiele wydarzeń planowanych jest w gminach naszego powiatu. W wielu miejscach będzie nie tylko wzniośle i patriotycznie, ale także przygotowanych jest wiele atrakcji kulturalnych i sportowych. Natomiast jako samorząd powiatowy, celebrować będziemy te dwa święta w formie koncertu. Serdecznie zapraszam 4 maja do Żabna. W Gminnym Centrum Kultury odbędzie się wydarzenie artystyczne zatytułowane „Uśmiechnij się z Kiepurą! Ojczyźnie z przebojem”. Mam nadzieję, że nasza propozycja radosnego i kulturalnego świętowania spotka się – podobnie jak to było w poprzednich latach – z uznaniem i zainteresowaniem.

Dlaczego samorząd powiatu tarnowskiego od lat tak dużą wagę przywiązuje do uroczystego obchodzenia świąt i rocznic narodowych, a także do działań propagujących wszelkiego rodzaju postawy oraz wartości patriotyczne?

Między innymi dlatego, że przypominają nam, iż niepodległość jest dobrem cennym i kosztownym. Wiele razy w historii traciliśmy własne państwo. Ale za każdym razem ruszała sztafeta pokoleń patriotów polskich, którzy swoją działalnością polityczną, edukacyjną, kulturalną i społeczną czy też akcjami powstańczymi i zbrojnymi doprowadzali do restytucji niepodległego państwa polskiego. Nasz naród, pomimo ciężkich doświadczeń dziejowych, przetrwał i pozostał sobą. Przywiązujemy tak dużą wagę do obchodów świąt i rocznic, bo winni jesteśmy wdzięczną pamięć tym wszystkim, który zawdzięczamy to, że żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju. Przywiązujemy tak dużą wagę, bo musimy pamiętać też, że nie przetrwalibyśmy jako naród polski bez symboli narodowych, bez naszej religii i tradycji. Zbliżające się święta są doskonałą okazją do zamanifestowania naszej tożsamości, naszego przywiązania do biało-czerwonej flagi. Apeluję i proszę mieszkańców, aby w dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święta Konstytucji 3 Maja była na każdym domu.

Mówi Pan, że przetrwaliśmy jako naród trudne zawirowania dziejowe w dużej mierze dzięki naszej religii i tradycji. Czy sprzeciw wobec promowania karty LGBT, który z inicjatywy radnych PiS wyrazić ma Rada Powiatu Tarnowskiego, to próba obrony wartości kształtujących przez stulecia cywilizację naszego narodu?

Tak, wyszliśmy z inicjatywą podjęcia rezolucji „Powiat tarnowski wolny od ideologii LGBT”, gdyż nie możemy pozwolić na podważanie autorytetu rodziny i deprawowanie niewinnych dzieci. Nie damy sobie narzucić wyolbrzymionych problemów i sztucznych konfliktów. Będziemy działać w kierunku powstrzymania ideologii sprzecznej z naszą tradycją, wielowiekową kulturą życia społecznego i prawem naturalnym. Wspólnota samorządowa, którą reprezentujemy, mówi „nie” dla LGBT. Będzie strzegła prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

Jak samorządowi powiatowemu układa się współpraca z nowym Zarządem Województwa Małopolskiego?

Bardzo dobrze. Jestem zbudowany postawą marszałków województwa w sprawie budowy łącznika wierzchosławickiego węzła autostradowego z Mościcami i dalej ze Strefą Aktywności Gospodarczej w Tarnowie. Na pierwsze spotkanie poświęcone temu tematowi przyjechali niemal w komplecie do Starostwa Powiatowego w Tarnowie. Efektem rozmów jest podpisane porozumienie między czterema samorządami odnośnie współudziału finansowego w realizacji inwestycji. Przygotowywana jest dokumentacja projektowa, a następnie ruszą prace budowlane. Sposób załatwiania tej sprawy – szybki i profesjonalny dobrze wróży na przyszłość. Zapowiada się kadencja znakomitej współpracy z władzami Małopolski.

Jak idzie realizacja tegorocznych inwestycji powiatowych?

Wykonaliśmy pięć odcinków powiatowych dróg o łącznej długości 5 kilometrów z pierwszej tegorocznej transzy środków z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Wykonywany jest projekt przebudowy kolejnego odcinka trasy Karwodrza – Ładna i wkrótce roboty drogowe będą kontynuowane. Rozstrzygnięty został przetarg na wyburzenie starego i wybudowanie nowego mostu nad Białą w Lubaszowej. Wartość tej inwestycji, współfinansowanej przez Ministerstwo Infrastruktury, wyniesie blisko 5 mln zł. Podpisaliśmy umowę na rozbudowę Elektronicznego Systemu Ostrzegania Przeciwpowodziowego. Wykonawca m.in. dostarczy i zamontuje radar meteorologiczny w Falkowej.

Czy ten system sprawi, że rzeka Biała Tarnowska nie będzie już sprawiała żadnych niespodzianek po obfitych opadach deszczu?

Jest to pilotażowy w skali kraju projekt, zaawansowany technologicznie i bardzo innowacyjny. System sprawdza się bardzo dobrze w Danii. Mogliśmy się naocznie przekonać o tym podczas wizyty studyjnej. Sam nie będzie chronił przed powodzią, ale z dużym wyprzedzeniem dostarczał będzie informacji o nadchodzącym zagrożeniu, co pozwoli służbom kryzysom i mieszkańcom z terenów zalewowych na wcześniejsze przygotowanie się. Kompletne informacje cały czas będą na stronie internetowej. Wielka woda na Białej już nie będzie takim zaskoczeniem jak dziewięć lat temu, gdy nieoczekiwanie zalanych zostało wiele domów w Tuchowie.

Jest Pan chyba zadowolony słysząc bardzo pochlebne opinie na temat Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w nowej lokalizacji – w Dwudniakach?

Cieszę się z tych opinii, bo potwierdzają słuszność naszej decyzji o rezygnacji z płacenia milionów złotych za wykupienie terenów z przestarzałymi budynkami w Zbylitowskiej Górze i budowie Ośrodka w nowym miejscu. W Dwudniakach wszystko jest nowoczesne, spełniające standardy XXI wieku. Zewsząd płyną pochwały. Zadowoleni są rodzice, nauczyciele, zadowolone są dzieci. Dwukrotnie podopiecznych Ośrodka odwiedziła też Pani Premier Beata Szydło. Ciągle inwestujemy i będziemy inwestować w to miejsce – perełkę naszego powiatu. Rozmawiamy teraz z gminą Wierzchosławice o zakupie kolejnej działki – 20 arowej na urządzenie parkingu dla potrzeb placówki.

30.04.2019
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |