Poetyckie autobiografie
Klemens Janicki – liryk i poeta, który jako pierwszy zaszczepił na gruncie polskiej poezji tak bardzo osobisty ton. Doskonała znajomość greki, łaciny i literatury antycznej pozwoliła mu „odkryć” Owidiusza którego twórczość towarzyszyła mu przez całe życie. Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza Oddział w Tarnowie zaprasza na wykład mgr Małgorzaty Ważnej „Dwie poetyckie autobiografie – Owidiusz i Janicki”
8 października o godzinie 15.30 w sali A120 głównego budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie odbędzie się kolejne spotkanie tarnowskiego oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Tym razem zainteresowani będą mogli wysłuchać wykładu mgr
Małgorzaty Ważnej zatytułowanego „Dwie poetyckie autobiografie – Owidiusz i Janicki”.
Takie zestawienie nie jest przypadkowe. Urodzony w 1516 roku
Klemens Janicki był poetą zafascynowanym literaturą antyczną, a Owidiusz stał się jego swoistym przewodnikiem duchowym i literackim. To z jego inspiracji powstało 21 elegii, w których Janicki główny akcent położył na motywy osobiste. Elegia autobiograficzna „O sobie samym do potomności” uważana jest za parafrazę elegii Owidiusza „Tristia”.Technika poetycka jego elegii, epigramów czy pieśni weselnych wzorowana jest przede wszystkim na rzymskich mistrzach, a nowym elementem na gruncie polskiej poezji jest wyjątkowo osobisty ton dotyczący zarówno samego autora jak i osób mu najbliższych.
06.10.2009