17 września, podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, obyła się gala wręczenia Nagród PISF. W prestiżowej kategorii „krytyka filmowa" zwyciężył Łukasz Maciejewski. Nagrody przyznawane są od 2008 roku. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty oraz osoby działające w sektorze kultury.
17 września po raz dwunasty odbyła się gala wręczenia Nagród PISF – jedynych polskich nagród za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Uroczystość miała miejsce podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W prestiżowej kategorii „krytyka filmowa" zwyciężył Łukasz Maciejewski, ubiegłoroczny laureat, nominowany do Nagrody PISF już po raz czwarty.
- Nie wierzyłem że można tę nagrodę otrzymać rok po roku. Przecież w zeszłym roku ex aequo z Barbarą Hollender otrzymałem Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za "Aktorki. Odkrycia" – mówi Łukasz Maciejewski. - A jednak dzierżę w dłoni kolejną statuetkę PISF tym razem dla najlepszego krytyka filmowego.
Wielki zaszczyt, zobowiązanie i radość. Jestem wybrańcem losu. Kocham to, co robię. I dzielę się tą miłością. Najszczęśliwsze lata mojego życia.
To wyjątkowy sezon w dorobku dziennikarza. W ubiegłym roku Łukasz Maciejewski otrzymał m.in. Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za tom „Aktorki. Odkrycia" (ex aequo z książką Barbary Hollender „Od Munka do Maślony"), Nagrodę „artKciuka" na „Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd" a także Medal „Polonia Minor", przyznany przez marszałka Małopolski za wieloletnią pracę na rzecz wzbogacania życia kulturalnego Małopolski i jej mieszkańców.
Pozostali laureaci to m.in. Kino Fenomen w Kielcach, 26. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Energa CAMERIMAGE, „Opus Film" za promocję filmu „Zimna wojna" na 72. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, Akcelerator dla młodych przedsiębiorców z sektora audiowizualnego (KIPA), Dyskusyjny Klub Filmowy „Kinochłon" w Augustowie oraz Anja Pölk, autorka plakatu do filmu „Książę i Dybuk".
Nagrody przyznawane są od 2008 roku. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty oraz osoby działające w sektorze kultury.