Znani są laureaci konkursu na projekt muralu upamiętniającego postać kompozytora urodzonego w Tarnowie, Józefa Władysława Krogulskiego. Do konkursu zostały zgłoszone 22 projekty, z czego 18 spełniło kryteria formalne.
Znamy laureatów konkursu na projekt muralu upamiętniającego postać kompozytora urodzonego w Tarnowie Józefa Władysława Krogulskiego. Do konkursu zostały zgłoszone 22 projekty, z czego 18 spełniło kryteria formalne.
Jury w składzie: Ryszard Żądło (przewodniczący Rady Osiedla nr 1 „Starówka”), dr Bartłomiej Bałut (dziekan Wydziału Sztuki PWSZ w Tarnowie), Marta Wojnowska (Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków – Delegatura w Tarnowie) oraz przedstawiciele Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie – Ewa Łączyńska-Widz (dyrektorka) i Miłosz Onak (Dział Organizacji Wystaw); przyznało trzy regulaminowe nagrody: pierwszą dla Joanny Popek-Solak (2 900 zł), za nowatorskie przedstawienie postaci Józefa Władysława Krogulskiego, łączące ujęcie historyczne ze współczesną formą plastyczną oraz za wielowątkowość narracji. Jury doceniło także szeroki zakres opracowania projektu, ciekawą formę wprowadzenia biografii kompozytora i elementów związanych z miastem.
Drugie miejsce przypadło Marcinowi Czai (1 300 zł), a trzecie Jerzemu Martynowowi i Annie Kropiowskiej (800 zł).
Ponadto jury zwróciło uwagę na projekt Patrycji Mytnik. Na uwagę zasługuje liczny udział w konkursie uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie i ich profesjonalne podejście do tematu. - Swoim projektem, chciałam pokazać, że można zrobić ciekawy, kolorowy mural historyczny, który zainteresuje zarówno ludzi młodszych jak i starszych. Starałam się, aby obraz zawierał zarówno jasny przekaz, czym Józef Krogulski się zajmował, ale zamiarem również było, by osoba, która zobaczy mural została zaintrygowana. Mural został podzielony na dwie części: pierwsza to sylwetka kompozytora oraz jego imię i nazwisko, druga zaś to część nawiązująca do tego, kim był sam Józef Władysław Krogulski. Kompozytor oprócz plam koloru został narysowany kreską. Chciałam tutaj zaznaczyć, że był on kreatorem, tworzył coś własnoręcznie i stąd też połączenie płaskiej plamy z odręczną kreską. W prawym, górnym rogu muralu znajdują się nuty, są to „Dwa Mazurki Salonowe” Krogulskiego, napisane na fortepian. Następnym elementem jest zapis ścieżki dźwiękowej, tym elementem chciałam pokazać, że muzyka może nas zabrać wszędzie i kojarzyć się z naturą, obcowaniem z przyrodą lub zgiełkiem codziennego życia, szumu miasta – mówi Joanna Popek-Solak (Tarnów), która w swoim dorobku ma zarówno wystawy indywidualne i grupowe (m.in.: „Salon Wiosenny”, BWA Tarnów), jak i wygrane konkursy, m.in. na mural organizowany przez Instytut Sztuki PWSZ w Tarnowie czy scenografię dla Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.
Wszystkie zgłoszone prace będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej w BWA w Pałacyku Strzeleckim od 11 do 27 października W czasie trwania wystawy planowane jest publiczne ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród laureatom.
Współorganizatorami konkursu są Gmina Miasta Tarnowa – Urząd Miasta Tarnowa i Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Rada Osiedla Nr 1 „Starówka” w Tarnowie. Planowana realizacja muralu nastąpi w 2020 roku.