Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji wraz z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Tarnowie zorganizowały IX Mityng pływacki osób z niepełną sprawnością. Wzięło w nim udział 103 zawodników z 24 organizacji z Polski południowo-wschodniej.
- Z radością, po raz kolejny, gościmy niepełnosprawnych sportowców w murach PWSZ w Tarnowie - mówił JM Rektor PWSZ w Tarnowie prof. dr hab. inż. Jadwiga Laska podczas otwarcia IX Mityngu pływackiego osób z niepełną sprawnością. - Zawody pływackie organizowane przez Fundację REPI na stałe wpisały się bowiem do kalendarza najważniejszych imprez sportowych współorganizowanych przez Uczelnię. Możliwość kibicowania i oklaskiwania uczestników tych zawodów to okazja do tego, aby przekonać się, że pokonywanie barier, przełamywanie własnych słabości i ograniczeń oraz toczona w duchu fair play rywalizacja stanowią wielką inspirację dla wszystkich członków społeczności akademickiej.
W Mityngu wzięło udział 103 zawodników z 24 organizacji z Polski południowo-wschodniej.
- Jesteśmy bardzo wdzięczni współorganizatorom i sponsorom Mityngu - bez nich nie udałoby się czegokolwiek zrobić. Pracownicy Fundacji REPI – Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II oraz pracownicy i studenci PWSZ dają z siebie wszystko, aby przygotować na najwyższym poziomie kolejne zawody. Tak też było tym razem – mówi dr Tomasz E. Wardzała, prezes zarządu Fundacji REPI. - Nakład pracy połączony z zasobami PWSZ oraz finansami sponsorów daje efekt taki, że dwa, trzy dni po ogłoszeniu zapisów listy startowe zostają zamknięte.
Mityng odbywa się po raz dziewiąty. Organizatorzy mają już spore doświadczenie, ale cały czas przygotowani są na nieoczekiwane zdarzenia, które mogą wpłynąć na realizację Mityngu. Jest to sporych rozmiarów wydarzenie, co roku angażowanych jest w nie około 250 osób: zawodników, opiekunów, organizatorów, prowadzących i niezastąpionych kibiców.
- Zgłaszają się dziesiątki organizacji, które chcą wziąć udział po raz pierwszy, bo słyszeli, że są to wyjątkowe zawody; zgłaszają się także organizacje, które przyjeżdżają do nas od samego początku. To nas bardzo cieszy i daje nam siłę do działania. Z żalem musimy odmawiać, gdy limit zawodników zostaje osiągnięty – dodaje T. Wardzała.
Zawodnicy biorący udział w konkurencji drużynowej – sztafecie – Natalia Kościółek, Sebastian Kołodziej, Dawid Nieć i Sławomir Kantor mówią, że czekają na to wydarzenie cały rok. Zaraz po tym, gdy w czasie Mityngu pada „do widzenia” zaczyna się odliczanie do kolejnej jesieni. Sebastian Kołodziej docenia sam fakt wzięcia udziału w Mityngu. - Jest bardzo fajna zabawa, wszyscy są wygrani, bo zostali zakwalifikowani do zawód, nieraz wygrają, nieraz są ostatni ale najważniejsze, że wystartowali.Cieszę się, że mogę tu być.
Niektórzy przygotowują się do udziału w zawodach indywidualnie chodząc na basen, ale głównie w czasie rehabilitacji prowadzonej w organizacjach. Dawid Nieć wyraża radość z udziału w regularnych zajęciach w pływali: - Na basen chodzę odkąd chodzę do Warsztatu, dzięki temu mogę brać udział w sztafecie, dobrze mi z tym, czuję się jakoś wyróżniony. Stresu nie mam, jestem dumny, że mogę reprezentować Warsztat. Nie mam oczekiwań, zobaczymy co z siebie damy.
Integracyjny charakter Mityngu zauważała Sławomir Kantor, który mówi, - przyjeżdżam dla swoich kolegów, których poznałem lata temu i spotykamy się kilka razy w roku, razem wyjeżdżamy, spotykają się na zawodach. Polubiliśmy się. Zapraszamy się wspólnie i jesteśmy razem.
Bez względu na to czy ktoś zajmie pierwsze, trzecie czy szóste miejsce - każdy wygrywa. - Podczas zawodów podziwiamy wysiłek, walkę z własnymi słabościami i lękami, obserwujemy autentyczną radość z udziału z wygranej – mówi Marzena Szewczyk, trenerka z Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. - Niektórzy zwyciężają już w momencie podjęcia decyzji o udziale w mityngu.
Po raz pierwszy w trakcie Mityngu społeczność akademicka oraz zawodnicy i ich opiekunowie mogli skorzystać z obecności ekspertów – pracowników tarnowskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Eksperci ZUS wyjaśniali zasady przyznawania emerytur, także to, co na nią ma wpływ. Mówili o ułatwieniach dla klientów - elektronicznym ZUS, a więc PUE, e-ZLA i e-Składce.
Zawodnicy, którzy zdobyli miejsca na podium
Kategoria kobiet 25 m stylem grzbietowym
Oliwia Szczerba – Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 11 Tarnów
Justyna Waligórska – Sprawni Razem Kraków
Magdalena Kądziołka – DPS Wadowice
Kategoria mężczyzn 25 m stylem grzbietowym
Piotr Kasperczyk – SOSW nr 4 Kraków
Konrad Wałaszek – Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 11 Tarnów
Arkadiusz Paszkowski – Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 11 Tarnów
Kategoria kobiet 50 m stylem dowolnym
Oliwia Szczerba - – Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 11 Tarnów
Justyna Waligórska – Sprawni Razem Kraków
Maria Kalisz – ŚDS al. Pokoju Kraków
Kategoria mężczyzn 50 m stylem dowolnym
Dawid Makówka – Druga Strona Sportu Kraków
Piotr Tuszkiewicz - Tarnów
Arkadiusz Paszkowski – Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 11 w Tarnowie
Kategoria kobiet 25 m stylem dowolnym
Magdalena Kądziołka – DPS Wadowice
Agnieszka Lewandowska – WTZ Radwanowice
Ewelina Leśniak – DPS Wadowice
Kategoria mężczyzn 25 m stylem dowolnym
Dawid Makówka – Druga Strona Sportu Kraków
Krzysztof Bartkowicz – WTZ „Radość” Dębica
Drużynowo - sztafeta 3 x 14 m
Warsztat Terapii Zajęciowej w Korytnikach
Warsztat Terapii Zajęciowej w Radwanowicach
Dzienny Ośrodek Wsparcia – Środowiskowy Dom Samopomocy w Gorlicach