Jan Wojciech Góra (1948 – 2015)

 Dominikanin, rekolekcjonista, doktor teologii, dziennikarz, duszpasterz akademicki w Poznaniu, twórca i animator ośrodków duszpasterskich na Jamnej, w Hermanicach i nad Lednicą. Honorowy Obywatel Powiatu Tarnowskiego.

 

Jan Góra urodził się 8 lutego 1948 roku w Prudniku koło Opola. W 1966 roku wstąpił do zakonu dominikanów, w latach 1967-1974, studiował w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Ojców Dominikanów w Krakowie, gdzie w 1972 roku złożył śluby wieczyste, a w 1974 roku przyjął święceni kapłańskie. W 1976 roku obronił pracę magisterską na wydziale Teologicznym ATK w Warszawie, a w 1981 roku na tym samym wydziale uzyskał tytuł doktora teologii. W latach 1977-1987 był duszpasterzem młodzieży szkół średnich w Poznaniu, a od 1987 do 2015 roku był duszpasterzem akademickim w Poznaniu.
W tym samym roku zaczął organizować coroczne letnie młodzieżowe kolokwia w Ustroniu-Hermaniach, w 1991 roku był współorganizatorem VI Światowego Dnia Młodzieży na Jasnej Górze.

Dzięki pomocy udzielonej przez wójta gminy Zakliczyn Stanisława Chrobaka utworzył od 1992 roku Dom Świętego Jacka – ośrodek duszpasterstwa na górze Jamna niedaleko Tarnowa, gdzie pierwotnie, w starym budynku szkoły, powstała „Szkoła Wiary”. Następnie  wybudował Sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei. Mówił o Jamnej: - Już od 10 lat Jamna jest moim instrumentem duszpasterskim...”, „Jamna jest to dom otwarty, wyrastający z polskiej kultury. Aby był domem, trzeba wziąć udział w jego tworzeniu...”,

Ojciec Jan Góra był pomysłodawcą i organizatorem, wspólnie z Powiatem Tarnowskim, Święta Pojednania na Jamnej, które odbywa się w dniu 15 sierpnia. Wspierał działalność środowiska kombatanckiego w kwestii upamiętniania szlaku bojowego Batalionu „Barbara” 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej AK, szczególnie organizacji rocznicowych uroczystości boju jamieńskiego, jaki stoczył Batalion „Barbara” w ramach Akcji „Burza” w dniu 25 września 1944 roku.

Ojciec Jan otrzymał błogosławieństwo także od Papieża, któremu się pochwalił nowym nabytkiem. Papież odpisał: na Jamnej niech powstanie wioska, a nawet miasto dla tych, którzy „przekroczą próg nadziei".

W 1997 roku po raz pierwszy zaprosił młodzież na Lednicę koło Gniezna. Spotkania młodych pod Bramą III Tysiąclecia odbywają się co roku w pierwszą sobotę czerwca.

- Za mój największy sukces uważam to, że nigdy nie minął mój zapał, że nie zrezygnowałem. To zwycięstwo nadziei, ale myślę, że także błogosławieństwo Jana Pawła II. Szczęściem jest patrzeć na wzrost młodych ludzi i móc w tym uczestniczyć - mówił kilka miesięcy przed śmiercią.

Był propagatorem idei Małych Ojczyzn, organizatorem konkursów literackich, współpracownikiem wielu pism i wydawnictw katolickich i kulturalnych, autorem cyklów felietonów i kilkunastu książek.

28 grudnia 2009 roku uchwałą nr XXXIV/253/09 Rady Powiatu Tarnowskiego nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Powiatu Tarnowskiego.

Zmarł 21 grudnia 2015 roku w klasztorze dominikanów w Poznaniu. Pogrzeb odbył się 30 grudnia w Imiołkach, na Polach Lednickich, gdzie został pochowany obok głazu z popiersiem Jana Pawła II. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Chciałbym bardzo, ażeby i o mnie kiedyś moi współbracia mogli powiedzieć tak, jak powiedzieli o jednym średniowiecznym zakonniku, że nie lękał się chwili ostatniej, bo spełnił życie jeszcze przed śmiercią i nie przerażał go zgon, bo umiał cieszyć się życiem. Odszedł z tego świata nie trzaskając drzwiami… - Jan Góra OP „Kasztan” 1987.

08.01.2020
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
| | | |