Tegoroczna edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża" będzie niezwykła, ponieważ w całości internetowa. 23 kwietnia zaplanowano m.in. warsztaty on-line i wirtualne spacery po półkach wydawniczych. Czas kwarantanny warto wykorzystać na nadrobienie czytelniczych zaległości.
Pomysł organizacji Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża" pochodzi z Hiszpanii i związany jest z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Ideą akcji jest rozwój czytelnictwa.
Tegoroczne Małopolskie Dni Książki będą specjalne, jak sytuacja, w której się wszyscy znaleźli. Warto jednak czas kwarantanny qykorzystać na nadrobienie czytelniczych zaległości.
23 kwietnia zaplanowano, on-line, cały szereg warsztatów i spacerów po wydawniczych półkach. Do napisania biografii przygotują warsztaty wprowadzające do biografistyki z Marcinem Wilkiem, a wirtualny spotkanie z Łukaszem Wojtusikiem poszerzy wiedzę w tym temacie. Zanim jednak powstanie biografia, warto poszukać inspiracji w losach własnej rodziny, odnaleźć przodków, posadzić drzewo… genealogiczne. Na taką okazję Karolina Szlęzak i Kinga Urbańska podzielą się swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu poszukiwań genealogicznych.
Projekt przypomina również, że książka może być pięknym podarunkiem, a ponieważ w tym roku nie można osobiście odwiedzać ulubionych księgarń by buszować między regałami to można wziąć udział w akcji http://ksiazkanatelefon.pl wspierającej księgarnie.
Organizatorami projektu są Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Województwo Małopolskie.
Program wydarzeń 23 kwietnia:
do godz. 8.00 - jeśli chcesz otrzymać trzydziestodniowy kod dostępu do platformy Legimi wyślij prośbę na adres: legimi@rajska.info, w treści wpisując numer swojej karty czytelnika. Na wiadomości czekamy 23 kwietnia od godziny 8.00. Liczba kodów jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń!
godz. 10.00 - Jak zacząć przygodę z genealogią?
Jeśli interesujesz się rodzinną historią, masz do rozwikłania jakąś ciekawą rodzinną tajemnicę, chcesz dowiedzieć się więcej na temat swoich przodków - to ten webinar jest dla Ciebie!
Podczas spotkania dowiesz się:
od czego zacząć poszukiwania genealogiczne, jak prowadzić domowe archiwum i jakie ważne informacje można w nim odnaleźć,
jak w poszukiwaniach genealogicznych mogą pomóc stare rodzinne fotografie,
jak prowadzić rozmowy z najstarszymi przedstawicielami rodziny, czy ze świadkami historii,
jakie są podstawowe źródła do badań genealogicznych,
jakie są podstawowe bazy internetowe pozwalające prowadzić poszukiwania nie ruszając się z domu.
Osoby chętne do udziału w webinarium prosimy o rejestrację na portalu ClickMeeting pod linkiem: https://yourrootsinpoland.clickmeeting.pl/jak-rozpoczac-przygode-z-genealogia-/register
godz. 14.00 - U biografa - czyli co w biografiach piszczy.
Łukasz Wojtusik - dziennikarz kulturalny związany z radiem TOKfm, czytający w Księgarni pod Globusem z mieszkańcami Krakowa różne biografie w ramach spotkań Dyskusyjnych klubów czytelniczych. Będą na pewno „Beksińscy. Portret podwójny" Magdy Grzebałkowskiej, będzie „Jaremianka" Agnieszki Daukszy. Co jeszcze? Przyjrzymy się różnym perspektywom, z jakich na swoich bohaterów patrzą autorzy, autorki biografii. Być może pospieramy się krytycznie w komentarzach. Będzie można również napisać o swoich ulubionych reportażach biograficznych, powieściach biograficznych. Łukasz obiecał co najmniej dziesięć tytułów - uczestnicy spotkania na pewno dorzucą kolejnych kilka.
Spotkanie otwarte na profilu FB WBP tutaj.
godz. 17.00 Warsztat twórczy: Wprowadzenie do biografistyki.
Dla czytelniczek i czytelników biografia, to jeden z ulubionych gatunków literackich. Ale czym biografia jest dla autorek/ów? Jakiego warsztatu wymaga? Z czym wiążą się największe trudności w pisaniu biografii? Jak rozmawiać z ludźmi, zdobywać materiały i na co uważać podczas pisania? O tym między innymi porozmawiamy podczas warsztatów twórczych z biografistyki.
Zajęcia poprowadzi Marcin Wilk, publicysta, kurator wydarzeń literackich, autor m.in. dwóch książek biograficznych, „Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia” (2015) oraz „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (2020)
Warsztat będzie prowadzony na platformie Wereby. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy: lidia.staromlynska@rajska.info