Józef Bem na falach krótkich

W ramach Roku Generała Józefa Bema, Harcerski Klub Łączności „Leliwa" SP 9 ZBC, Hufca Tarnów Związku Harcerstwa Polskiego im. gen. J. Bema, prowadzi łączności krótkofalowe w ramach stacji okolicznościowej o znakach wywoławczych HF 80 BEM, 3Z 80 BEM oraz SP 80 BEM zgodnie z pozwoleniem otrzymanym od Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.


Harcerscy radioamatorzy z Tarnowa dokonują łączności krajowych i zagranicznych w ramach stacji okolicznościowych o znakach zawierających nazwisko generała. Wszystko to w związku z 90 rocznica sprowadzenia prochów Józefa Bema do Tarnowa i obchodzonym z tej okazji Rokiem Generała Józefa Bema. - Dzięki zaangażowaniu członków Harcerskiego Klubu Łączności „Leliwa" oraz przyjaciół harcerstwa z Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców w Tarnowie, udało nam się nawiązać w ramach „bemowskich" stacji okolicznościowych ponad dwa tysiące łączności - mówi harcmistrz Maksym Pękosz, komendant Hufca Tarnów ZHP. - Otrzymaliśmy potwierdzenia łączności m. in. z Francji, Bułgarii, Danii, Belgii, Litwy, Hiszpanii, Łotwy, Rumunii, Holandii, Chorwacji, Niemiec, Rosji europejskiej i azjatyckiej, Szwecji, Włoch oraz Ukrainy. W ten sposób mogliśmy zapoznać z generałem Józefem Bemem krótkofalowców nie tylko z całej Europy ale i z poza niej.

Harcerscy krótkofalowcy stosują w łącznościach zarówno klasyczne metody komunikacji tj. fonia i telegrafia (alfabet Morsea) jak i techniki cyfrowe RTTY (dalekopis). Potwierdzeniem wykonania łączności jest karta zwana w żargonie krótkofalowców QSL. Znajdują się na niej najważniejsze informacje dotyczące zrealizowanej łączności: jej data, czas GMT, częstotliwość, modulacja oraz raport dotyczący jakości połączenia. - Harcerski Klub Łączności „Leliwa" SP 9 ZBC działa już od 40 lat, propagując krótkofalarstwo wśród tarnowskich harcerzy - mówi harcmistrz Maksym Pękosz. - Jeszcze na długo przed tym jak Internet zawitał pod strzechy, tarnowscy harcerze łączyli się z całym światem wykorzystując łączność radiową. HKŁ „Leliwa" poza działalnością edukacyjną wśród tarnowskich harcerzy, realizuje łączności okolicznościowe, przy okazji różnych wydarzeń jak miało to miejsce np. podczas odsłonięcia pomnika Andrzeja Małkowskiego. Dzięki temu możemy docierać z naszymi wydarzeniami również na fale eteru.
HKŁ „Leliwa" od początku swojego istnienia współpracuje z Oddziałem Terenowym Polskiego Związku Krótkofalowców w Tarnowie. Obecnie w ramach tej współpracy harcerze korzystają również, z radiostacji należących do członków Oddziału PZK.
- Obecnie Klub poszukuje możliwości pozyskania nowych radiostacji do prowadzenia łączności szczególnie, że obecnie posiadany sprzęt dramatycznie zestarzał się technicznie, a możliwości jego naprawy wyczerpały się, gdyż pamięta on jeszcze czasy zimnej wojny, a i wtedy nie był szczytem technicznych możliwości - mówi harcmistrz Maksym Pękosz.
22.10.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |