Nowe PSZOK

 Po pół hektara powierzchni mają nowe punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, działające od kilku tygodni w tarnowskim Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych. Elementem jednego z nich jest ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi, planowane jest także uruchomienie punktu wymiany rzeczy używanych.

 

Od kilku tygodni w tarnowskim Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych przy ulicach Kąpielowej i Komunalnej działają nowe PSZOK czyli punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Na ich budowę PUK pozyskał środki unijne z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 3 mln 650 tys. zł. Natomiast całkowita wartość projektu wynosi prawie 7,2 mln zł.

Budowa nowych PSZOK to jedna z największych i najważniejszych inwestycji proekologicznych realizowanych w Tarnowie w ostatnich latach.

Nowopowstałe punkty mają po pół hektara powierzchni, są zatem znacznie większe niż poprzednie, działające od 2013 roku. Ale zmianie uległa nie tylko powierzchnia PSZOK. Powstały także duże najazdowe rampy wyładunkowe, u podnóża których znajdują się kontenery na posegregowane rodzaje odpadów. – Taki układ ułatwia mieszkańcom wjazd i wyładunek posegregowanych odpadów do poszczególnych kontenerów – mówi Piotr Zieliński, zastępca kierownika składowiska na Komunalnej. Z kolei pod rampą znajdują się pomieszczenia służące do obsługi punktu, m.in. do przechowywania narzędzi i magazynowania odpadów wrażliwych na warunki atmosferyczne.

Zasadniczym celem PSZOK-ów jest zbieranie posegregowanych odpadów nadających się do odzysku, takich jak: plastik, szkło, metal, papier, gruz, odpady wielkogabarytowe, odpady zielone oraz odpadów niebezpiecznych, jak np. zużyty sprzęt elektryczny, chemikalia, oleje, termometry rtęciowe. Posegregowane odpady mieszkańcy Tarnowa oraz gminy Tarnów mogą dostarczać bezpłatnie w ramach opłaty uiszczanej za wywóz śmieci. - Zadanie stawiane przed PSZOK to osiąganie coraz wyższych poziomów recyklingu zgodne z dyrektywami unijnymi, poprawa jakości zbieranych surowców, zwiększenie dostępności punktów dla mieszkańców oraz edukacja ekologiczna – podkreśla Tomasz Gut, członek zarządu PUK sp. z o.o.

Stąd też elementem PSZOK przy ul. Komunalnej jest ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi m.in. o gospodarce odpadami czy o odnawialnych źródłach energii. Obok są zadaszone ławki i stojaki dla rowerów. Ze ścieżki mogą korzystać szkoły, przedszkola, ale i indywidualni mieszkańcy.

W ramach PSZOK planowane jest także uruchomienie punktu wymiany rzeczy używanych. Można tam będzie zostawić niepotrzebne, ale będące w dobrym stanie wyposażenie gospodarstwa domowego, np. meble, sprzęt sportowo-rekreacyjny, zabawki, wyroby ceramiczne lub szklane, itp., a ewentulnie nieodpłatnie zabrać coś, co się przyda. – Dzięki temu punktowi wiele przedmiotów powróci do użytkowania, a nie stanie się odpadami. To będzie realizacja pierwszej zasady hierarchii postępowania z odpadami, czyli unikanie wytwarzania odpadów – mówi Piotr Zieliński.

PSZOK-i w systemie zaprojektuj i wybuduj zrealizował MTM Budownictwo Sp. z o.o. w Tarnowie, firma wybrana w przetargu, mająca za sobą budowę wielu obiektów gospodarki odpadami w całej Polsce.

PSZOK działają od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-17.00, a w soboty 7.00-15.00.

18.08.2020
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |