Wyprzedzić koronawirusa

 W związku z lawinowym wzrostem zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Małopolsce i zwiększającą się liczbą zakażonych Tarnowie, prezydent Roman Ciepiela zwołał dzisiaj online posiedzenie zespołu kryzysowego. Omówiono obecną sytuację w mieście i zaproponowano działania na przyszłość.

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela zwołał dzisiaj online posiedzenie zespołu kryzysowego podczas którego omówiono sytuację związaną z lawinowym wzrostem zakażeń koronawirusem w Małopolsce i w mieście. W posiedzeniu uczestniczyły zastępczynie prezydenta Dorota Krakowska i Agnieszka Kawa, dyrektorzy obydwu tarnowskich szpitali – Anna Czech i Marcin Kuta, dyrektor tarnowskiego sanepidu Roman Bartuś, szefowie publicznych przychodni miejskich: Zespołu Przychodni Specjalistycznych, Mościckiego Centrum Medycznego i Kol-Medu oraz przedstawiciele Straży Miejskiej w Tarnowie.
Prezydent Roman Ciepiela poinformował o obecnej sytuacji epidemiologicznej w mieście i województwie. W Małopolsce badania potwierdziły 9 października zakażenia u kolejnych 725 osób, obecnie w województwie zakażonych jest łącznie 14 372 osób. W Tarnowie w ciągu jednego tylko dnia przybyło 8 zakażonych, obecnie potwierdzone są zakażenia w sumie u 54 osób.
Prezydent podkreślił, iż sytuacja staje się coraz trudniejsza i poważna, w związku z tym trzeba pewne posunięcia planować z wyprzedzeniem. Temu mają służyć m.in. sondażowe rozmowy z właścicielami hoteli i innych miejsc z noclegami w mieście na temat możliwości uruchomienia izolatoriów. To co prawda obowiązek władz wojewódzkich, jednak, gdy zaistnieje taka konieczność, wcześniejsze rozeznanie pomoże w szybkim podjęciu decyzji. Roman Ciepiela zwrócił się również do dyrektora Marcina Kuty z sugestią, aby przyśpieszyć w miejskim szpitalu przenosiny oddziału kardiologicznego do nowego Centrum Kardiologii, a dotychczasowy oddział wykorzystać do powiększenia łóżkowego zasobu dla innych pacjentów, których niestety nie ubywa.
Kolejnym pomysłem, w razie znaczącego się pogorszenia sytuacji epidemicznej i braku miejsc dla pacjentów z Covid-19 w szpitalach i izolatoriach, jest uruchomienie szpitala polowego w Arenie Jaskółka Tarnów, który to obiekt świetnie nadaje się do tego celu. Koncepcja spotkała się z aprobatą wszystkich uczestników spotkania.
Na razie „szpitalem covidowym” w Tarnowie jest Wojewódzkim Szpital św. Łukasza, którego dyrektorka Anna Czech poinformowała, iż docelowo dla chorych na Covid-19 w szpitalu będzie przeznaczonych 100 łóżek.
Prezydent apeluje do wszystkich tarnowian, aby bardzo poważnie podchodzili do zagrożeń związanych z możliwością zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2, zwłaszcza w kontekście wprowadzenia od soboty 10 października w całym kraju tzw. strefy żółtej, co niesie ze sobą obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej, również na wolnym powietrzu. – Zdaję sobie sprawę, iż dla wielu osób jest to uciążliwy obowiązek, ale musimy zdawać sobie sprawę, iż oprócz przestrzegania zasad higieny i częstego mycia rąk jest to dotychczas najlepszy sposób, aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko rozprzestrzenia się wirusa – podkreśla Roman Ciepiela. – W ten sposób nie tylko chronimy siebie przed potencjalnym zakażeniem, ale również chronimy innych, bo przecież nie zdając sobie sprawy, możemy być nosicielami koronawirusa.

 

09.10.2020
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |