ZBACh sprzedany

Inwestorowi branżowy nabył 100% udziałów w spółce zależnej Azotów Tarnów. Nabywcą ZBACh sp. z o.o. jest płocka grupa kapitałowa Petro Mechanika S.A. Nowy właściciel ZBACh sp. z o.o. zobowiązał się do realizacji pakietu socjalnego i programu inwestycyjnego na warunkach uzgodnionych z organizacjami związkowymi.

Nowego właściciela ma jedna ze spółek – córek Azotów Tarnów. ZBACh został sprzedany grupie kapitałowej Petro Mechanika S.A. z Płocka. - Sprzedaż udziałów w ZBACh została dokonana na drodze pisemnego zaproszenia do rokowań, skierowanego do inwestorów finansowych, branżowych i pracowników spółki. Najbardziej korzystną ofertę złożyła Spółka Petro Mechanika SA., działająca w imieniu własnym oraz spółek Petro Eltech Sp. z o.o. i Petro Remont Sp. z o.o. Podczas negocjacji firma ta potwierdziła warunki oferty, które szczegółowo zostały przeniesione do umowy sprzedaży udziałów - wyjaśnia Jerzy Jurczyński, rzecznik prasowy Azotów Tarnów.
Transakcja została zawarta po uzyskaniu zgody korporacyjnej Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Azotów Tarnów. Wynegocjowana cena sprzedaży udziałów spółki ZBACh przewyższa wartość najwyższej wyceny spółki przeprowadzonej metodami rekomendowanymi przez Ministerstwo Skarbu Państwa.
- Mamy podobny profil działalności jak ZBACh. Jesteśmy inwestorem branżowym, który funkcjonuje około 10 lat w tej formie prawnej. Widzimy potrzebę tworzenia silnej grupy, która jest w stanie realizować jako generalny wykonawca duże inwestycje. Jesteśmy obecni na terenie Polski, Belgii, Anglii i Litwy. Tarnowską spółką interesowaliśmy się od dłuższego czasu. ZBACh jest spółką uporządkowaną i ma perspektywę. W zależności od tego, jakie zarząd ZBACh-u będzie miał pomysły, będziemy próbować wspólnie realizować pakiet inwestycyjny dla przyszłości firmy i jej pracowników - powiedział Tomasz Mazur,  prezes zarządu Petro Mechanika S.A.

Nowy właściciel ZBACh sp. z o.o. zobowiązał się do realizacji pakietu socjalnego i programu inwestycyjnego na warunkach uzgodnionych z zakładowymi organizacjami związkowymi. - Wynegocjowaliśmy dobry pakiet, okres gwarancyjny to trzy lata. W tym czasie są pewne gwarancje zatrudnieniowe. Okres gwarancyjny rozciąga się na płace, tzn. nie mogą one być niższe niż w dniu podpisania umowy. Co ważne, wynegocjowaliśmy przeniesienie korzystnych zapisów z pakietu socjalnego do zakładowego układu zbiorowego pracy oraz szereg zabezpieczeń natury socjalnej. Wydaje mi się, że pakiet inwestycyjny, który został również ustalony w umowie, daje jakieś gwarancje rozwoju tej firmy - powiedział Andrzej Sikora, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Azotów Tarnów.

Aktualnie w skład Grupy Kapitałowej Azotów Tarnów wchodzi osiem spółek, w których tarnowska firma posiada większościowy pakiet udziałów. - Sprzedaż ZBACh jest kolejnym etapem porządkowania grupy kapitałowej zgodnie z planem przedstawionym w prospekcie emisyjnym - podkreśla rzecznik prasowy Azotów Tarnów.

Docelowo, zgodnie z planem zapisanym w prospekcie emisyjnym, w Grupie Kapitałowej Azotów Tarnów mają pozostać cztery spółki strategiczne. Azoty chcą zachować w nich pakiet przynajmniej 51 proc. udziałów. Są to: JRCh (oczyszczanie ścieków i gospodarka odpadami, utylizacja materiałów chemicznych, ratownictwo chemiczne), Koltar (licencjonowane przewozy towarowe, wynajem taboru klejowego), Automatyka (projektowanie, montaż, obsługa, remonty przemysłowych systemów pomiarowych i sterujących) i Biprozat (projektowanie i realizacja inwestycji, projekty technologii chemicznych).
04.11.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |