Studenci ruszają z pomocą

 Kilkudziesięciu studentów PWSZ w Tarnowie odpowiedziało na apel o kolejne wsparcie walki z epidemią i rozpoczyna właśnie konkretne działania w szpitalach i innych placówkach ochrony zdrowia. Pomoc zaoferowali młodzi studiujący kierunki nie tylko związane ze zdrowiem.

 

Już od jutra pierwsza grupa studentek i studentów Pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie rozpocznie pracę w obu tarnowskich szpitalach. Kolejni ruszą wspierać walczących z epidemią w następnych dniach. Pomoc zaoferowali także studiujący na innych, niż medyczne kierunkach. Studenci Chemii wkrótce rozpoczną produkcję środków dezynfekujących, a przyszli inżynierowie z Wydziału Politechnicznego wyrazili gotowość pomocy przy montażu specjalistycznego sprzętu, który niebawem trafi do tworzonego w Hali Jaskółka tymczasowego szpitala.

Rektor PWSZ, dr hab. Małgorzata Kołpa, do niedawna czynna zawodowo pielęgniarka, potwierdza, że trwa już przygotowanie niezbędnych dokumentów, na mocy których studenci będą mogli nieść pomoc. - To różnego typu wymogi formalne, które muszą zostać dopełnione zanim Studenci ruszą do pracy. Najważniejsze i niezwykle budujące jest jednak to, że młodzi ludzi tak błyskawicznie odpowiedzieli na apel i prośbę o pomoc. Jestem z nich bardzo dumna, bo takie zachowanie świadczy o ich wielkiej odpowiedzialności, dojrzałości i odwadze – mówi prof. Kołpa.

Szpitalny personal wspierać ma niemal 40-osobowa grupa studentów III roku Pielęgniarstwa. Trwa ustalanie, na jakich  konkretnie oddziałach będą pracować. - Wszyscy mają już za sobą kontakty z pacjentami w ramach zajęć klinicznych, czy praktyk. Oczywiście pracować będą pod nadzorem doświadczonych pielęgniarek szpitalnych. Myślę, że będą dla nich wielką pomocą – dodaje rektor Kołpa zaznaczając, że od kilku dni w w tzw. „punktach wymazowych”, karetkach oraz DPS-ie pracuje już około 15 osób z PWSZ.

Być może już niebawem w akcję niesienia pomocy w walce z epidemią włączą się studenci także z innych kierunków. - Chemicy pod kierunkiem prof. Rafała Kurczaba zgłosili się już do produkcji środków dezynfekcyjnych, a przyszli inżynierowie z Wydziału Politechnicznego mogliby pomagać w kwestiach sprzętowych w powstającym w hali Jaskółka tymczasowym szpitalu – tłumaczy rektor Kołpa. - Szczegóły ewentualnego wsparcia będą przedmiotem rozmów, w których biorą udział przedstawiciele samorządu, dyrekcje placówek ochrony zdrowia, służby wojewody małopolskiego oraz uczelnia – dodaje.

Władze PWSZ zdecydowały, że sfinansują zakup odczynników potrzebnych do produkcji płynu dezynfekcyjnego. Dodatkowo, dzięki specjalnemu rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji i Nauki, studenci, którzy ruszą nieść pomoc w walce z epidemią - bez względu na to, na kim kierunku studiują – na tej podstawie będą mogli mieć zaliczone część zajęć praktycznych.

02.11.2020
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |