Mała Talia gra i śpiewa

 Tarnowski teatr rozpoczął kolejną edycję Festiwalu Mała Talia. W tym roku Festiwal zaplanowany został w formie hybrydowej. Dwa spektakle pokazane zostaną przedszkolakom w dwóch przedszkolach, pozostałe obejrzeć będzie można w wersji online.

 

Tegoroczna, XII edycja Festiwalu Mała Talia została zaplanowana w terminie od 3 do 14 grudnia  w formie hybrydowej. Spektakle "Jaś i Małgosia" oraz "Księga lasu" zostaną zaprezentowane dzieciom w dwóch tarnowskich przedszkolach. Pokazy online spektakli rozpoczną się 6 grudnia „Bajkowym koncertem". - Program tegorocznej Małej Talii został podporządkowany aktualnym, sanitarnym obostrzeniom. Działania takie jak "Solski autobus bajkowy" czy występy naszych aktorów w przedszkolach są wyrazem naszej tęsknoty za widzami. Mała Talia, pokazy spektakli online, to jedynie forma zastępcza. Liczymy, że w nowym roku będziemy mogli proponować oglądanie spektakli na żywo w teatrze, przy Mickiewicza 4 - mówi Karolina Białas, kierownik Działu Promocji i Organizcji Widowni

Pierwszym wydarzeniem w ramach Festiwalu jest „Solski autobus bajkowy"- happening promujący Festiwal, a także działanie pozwalające na realny, nieco bliższy kontakt z najmłodszymi widzami. Aktorzy Solskiego w teatralnym autobusie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego wyruszyli 3 grudnia spod teatru i odwiedzili kilka przedszkoli, by zaśpiewać bajkowe piosenki

Małą Talię zainauguruje koncert „Solski bajkowo". Aktorzy tarnowskiej sceny zaprezentują utwory z bardzo lubianych familijnych przedstawień - "Mały książę", "Księga lasu" oraz "Jaś i Małgosia". W bajkowo - mikołajkowym koncercie wystąpią Matylda Baczyńska, Kinga Piąty, Ewa Sąsiadek, Monika Wenta, Aleksander Fiałek, Tomasz Piasecki, Kamil Urban, Karol Śmiałek i Tomasz Wiśniewski.

Premiera koncertu będzie miała miejsce 6 grudnia o godzinie 16.00. Link do prezentacji online będzie dostępny na stronie teatru. Koncert ogladać będzie można do 10 grudnia, do godziny 16.00.

7 i 8 grudnia tarnowski teatr zawędruje do przedszkola „Mały książę" działającego przy Stowarzyszeniu Ich Lepsze Jutro w Tarnowie i Przedszkola Niepublicznego Zgromadzenia Sióstr św. Józefa w Tarnowie.  Aktorzy zaprezentują przedszkolakom bajki z urokliwymi piosenkami i barwnymi postaciami czyli „Jasia i Małgosię" oraz „Księgę lasu".

Niezwykle istotnym elementem Festiwalu są obrady dziecięcego jury. Dziesięcioosobowa grupa uczniów będzie się spotykać i pracować online pod okiem pedagoga i animatorki licznych, kulturalnych przedsięwzięć Magdaleny Trusz.

Spektakle konkursowe, które zostaną poddane ocenie to:

 

Dariusz Czajkowski "Zorro" Teatr Dzieci Zagłębia, Będzin, reż. Arkadiusz Klucznik

Spektakl z zamaskowanym el Zorro w roli głównej, pełen przygód ostrych jak jego szpada, prezentujący najnowsze nurty współczesnego teatru dla dzieci. Pełnowymiarowa, trzynastoosobowa obsada, popisy fechtunku, kostiumy i scenografia inspirowane meksykańską sztuką. Młodzi widzowie przeniosą się do rozpalonego słońcem Meksyku, gdzie dręczona przez okrutnego Gubernatora ludność wypatruje bohatera.

Więcej o spektaklu: http://www.teatr.bedzin.pl/zorro.html

Termin udostępnienia online: od 7.12.2020, godz. 9:00 do 11.12.2020, godz. 9:00. Link do prezentacji online będzie dostępny na stronie teatru.

Monika Wenta "Jaś i Małgosia" Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, reż. Matylda Baczyńska

Bajka skupia się na opowiedzeniu o relacjach międzyludzkich. Jak dzieci reagują, gdy w świat wkracza nowa osoba, jak funkcjonują ze sobą, jak razem poznają świat i próbują znaleźć w nim miejsce dla siebie. To także opowieść o tym, że problemy rozwiązywane sprytem i inteligencją a nie przemocą przynoszą więcej korzyści i satysfakcji. Poruszony zostaje także ważki temat - temat smutku, jak nazywamy teraz: depresji - choroby XXI wieku. Jest to próba odpowiedzi na to czym jest, jak funkcjonuje osoba chora, jak widzi i próbuje zrozumieć ją dziecko. Zakładamy również iż zło i złe uczynki biorą się z wewnętrznego nieszczęścia osoby je czyniącej oraz braku miłości, przyjaźni w jej życiu. A także, że każdy ma prawo do błędu oraz do drugiej szansy, że w każdym z nas tak naprawdę tkwi dobry człowiek. Zaś prawdziwa przyjaźń i miłość są wartościami bezcennymi, trzeba je chronić i pielęgnować. Piękna muzyka, wiele piosenek, wesołe dialogi, kolorowa scenografia i kostiumy, wartka akcja pozwolą na nowo spojrzeć na bardzo dobrze znaną nam baśń. Każdy, dorosły i dziecko, znajdzie w świecie "Jasia i Małgosi" coś dla siebie. Ta bajka to propozycja dla dzieci od 4 roku życia

Termin udostępnienia online: od 7.12.2020, godz. 9:00 do 11.12.2020, godz. 9:00. Link do prezentacji online będzie dostępny na stronie teatru.

 

Jeroen Van Haele "Morze ciche" Teatr Nowy w Zabrzu, reż. Łukasz Zaleski

Głównym bohaterem spektaklu jest nastoletni Emilio. Tematem, jego dorastanie – wśród rówieśników, rodzeństwa, rodziców w krajobrazie śródziemnomorskiej, słonecznej Katalonii. Emilio nie słyszy od urodzenia. Nie zna swojego głosu, a nawet się go boi. Potrzebuje „tłumacza" – kogoś, kto przełoży mu język dźwięków na jego własny. Poetycka i mądra opowieść, która daje wiarę w sens życia, nawet wtedy, gdy świat nie chce nas usłyszeć. Spektakl, który mogą oglądać dzieci zarówno słyszące, jak i niedosłyszące.

Więcej o spektaklu: https://teatrzabrze.pl/przedstawienia/morze-ciche-jeroen-van-haele/

Termin udostępnienia online: od 8.12.2020, godz. 9:00 do 12.12.2020, godz. 9:00. Link do prezentacji online będzie dostępny na stronie teatru.

 

Wojciech Graniczewski, Jan Hnatowicz "Księga lasu" Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, reż. Tomasz Piasecki

„Księga lasu" to teatralno-muzyczna baśń dla najmłodszych. W uschniętym, prastarym lesie panuje martwa cisza. Na polanę przybywa Drwal Maciej, by ściąć rosnący tam 1000-letni dąb. Tuż przed rozpoczęciem pracy Drwal odkrywa, że powodem braku sił życiowych lasu jest choroba Echa, które tak długo powtarzało wrzaski ludzi nie szanujących leśnej ciszy, aż ochrypło i w końcu straciło głos. To wtedy ze smutnego lasu odeszły zwierzęta i odfrunęły ptaki. Drwal postanawia uratować las i wyrusza na poszukiwanie lekarstwa dla chorego Echa. W czasie swojej wędrówki trafia w sidła Pająka, a także na dwór Królowej leśnych pszczół oraz do apteki Zaskrońca.

Termin udostępnienia online: od 8.12.2020, godz. 9:00 do 12.12.2020, godz. 9:00. Link do prezentacji online będzie dostępny na stronie teatru.

 

Tomasz Man "Mity greckie. Wyprawa po ambrozję" Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, reż. Tomasz Man

Helenka wyrusza w podróż do świata bohaterów mitów greckich, by zdobyć pokarm bogów - ambrozję, która może wyleczyć jej chorą mamę. W czasie wyprawy u boku Posejdona mała bohaterka wiele się nauczy i spotka całą plejadę olimpijskich bogów i bogiń. Szybko przekona się, że mityczni bohaterowie wcale nie są idealni, ale bardzo ludzcy: mają swoje kaprysy, słabostki, lubią się bawić, bywają zazdrośni, zdarza im się dokuczać sobie nawzajem. Kolejne etapy niezwykłej podróży Helenki komentuje chór złożony z greckich kolumn. Twórcy spektaklu z dużą dozą humoru bawią się mitologicznymi motywami. „Mity greckie" mają charakter rockowego musicalu z piosenkami i muzyką na żywo. Spektakl będzie niezapomnianą przygodą dla dzieci i nie tylko.

Termin udostępnienia online: od 9.12.2020, godz. 9:00 do 13.12.2020, godz. 9:00. Link do prezentacji online będzie dostępny na stronie teatru.

Ogłoszenie werdyktu dziecięcego jury zaplanowane jest na 14 grudnia w formie nagrania video.

 

 

03.12.2020
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |