Niepełnosprawni porządkowali cmentarz wojskowy
Przed Świętem Niepodległości i z racji listopadowego wspomnienia zmarłych, niepełnosprawni uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie odwiedzili cmentarz wojskowy w Chyszowie. Młodzież upośledzona umysłowo uporządkowała nekropolię, a na grobach zapaliła znicze.
Cmentarz wojskowy w dzielnicy Chyszów nosi numer 200 i powstał w 1915 roku. Pochowano na nim ponad 1 600 żołnierzy różnych narodowości. Spoczywają tam Polacy, Rosjanie, Niemcy, Ukraińcy, Włosi, Austriacy, Węgrzy i Serbowie. Terapeuci wraz z niepełnosprawną młodzieżą przeprowadzili specjalne zajęcia dla swoich podopiecznych. Osoby o obniżonym stopniu rozwoju intelektualnego samodzielnie oczyściły alejki, groby, a następnie zapaliły znicze.
Cmentarz jest położony blisko warsztatu, obok trasy kolejowej Tarnów - Szczucin. Powstał w 1915 r. początkowo jako cmentarz komunalny, drugi po cmentarzu na Zabłociu. Jednak teren był podmokły i mieszkańcy nie chcieli grzebać tam swoich krewnych. Cmentarz pozostał jedynie nekropolią wojskową. Jest podzielony na cztery kwatery wyznaczone ścieżkami i żywopłotami. Nagrobki znajdują się w kwaterze północno - zachodniej.
Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie przy u. Hodowlanej 6 już czwarty rok prowadzi Stowarzyszenie „Ich Lepsze Jutro". Do placówki – największej tego typu w mieście - uczęszcza 36 dorosłych osób upośledzonych umysłowo. Celem Warsztatu jest nabycie umiejętności niezbędnych do podjęcia aktywności zawodowej i samodzielnego życia. Nowoczesne metody terapeutyczne przynoszą efekty w postaci trwałego zatrudnienia osób z niepełną sprawnością intelektualną.
11.11.2009