Harcerze na szkoleniu w WKU

9 listopada grupa harcerzy i instruktorów Hufca Tarnów ZHP im. gen. Józefa Bema odbyła szkolenie z zakresu obrony cywilnej w siedzibie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tarnowie. Tarnowscy harcerze mają nadzieję, że współpraca z wojskiem przyniesie obopólne korzyści - harcerze zdobędą nowe umiejętności, a wojsko zareklamuje się wśród młodzieży, czyli wśród potencjalnych przyszłych kandydatów do służby wojskowej.

Grupa harcerzy i instruktorów tarnowskiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego odbyła przeszkolenie z zakresu obrony cywilnej, Szkolenie odbyło się w siedzibie Wojskowej Komendy uzupełnień w Tarnowie. - Jest to dla nas kolejna możliwość podniesienie kwalifikacji, ale również okazja do poznania specyfiki pracy wojska w zakresie szeroko rozumianej obrony cywilnej - mówi harcmistrz Maksym Pękosz, komendant Hufca Tarnów ZHP. - Współpraca z wojskiem ma dla nas duże znaczenie, szczególnie, że w ramach Hufca Tarnów działa 99 Tarnowska Drużyna Starszoharcerska „Czerwone Berety", która jest drużyną specjalnościową o specjalności proobronnej.
Tarnowscy harcerze mają nadzieję, że współpraca z wojskiem przyniesie obopólne korzyści - harcerze zdobędą nowe umiejętności, a wojsko zareklamuje się wśród młodzieży. - Każdy z harcerzy składając Przyrzeczenie Harcerskie, przyrzeka m.in. pełnić służbę Polsce - przypomina harcmistrz Maksym Pękosz. - Służba wojskowa jest więc jedną z wielu możliwości pełnienia służby harcerskiej. Warto pamiętać, że w okresie międzywojennym harcerstwo brało aktywny udział w przygotowaniu proobronnym młodzieży w Polsce. Efektem tego był m.in. aktywny udział harcerzy w działaniach Wojny Obronnej 1939 roku oraz późniejsza, pełna poświęceń służba harcerska w Szarych Szeregach - konspiracyjnym harcerstwie w okresie II wojny światowej, którego 70 rocznicę powstania obchodziliśmy 27 września.
W ramach szkolenia harcerze i instruktorzy zapoznali się z zasadami kierowania sił wojska do zwalczania klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, działaniami w zakresie obrony przed terroryzmem, akcji poszukiwawczych i ratowania życia ludzkiego oraz zakresu i roli Terenowych Organów Administracji Wojskowej. - Mamy nadzieję, że to szkolenie stanie się początkiem nowego etapu współpracy między Wojskową Komendą Uzupełnień w Tarnowie, a Hufcem Tarnów Związku Harcerstwa Polskiego - mówi prowadzący szkolenie major Adam Henczel, szef Wydziału Rekrutacji, WKU w Tarnowie. - Tarnowska młodzież, w szczególności zaś harcerze, mają duży potencjał, który powinno się odpowiednio kierować i rozwijać. Szczególnie ważne są umiejętności harcerzy w zakresie udzielania pierwszej pomocy, umiejętności organizacyjne czy choćby działalność z zakresu amatorskiej łączności krótkofalarskiej.
11.11.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |