Spotkanie z autorem książki

13 listopada w piątek w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie odbędzie się spotkanie promujące książkę „Wariacje istnieniowe. O ontologii poetyckiej Bolesława Leśmiana” autorstwa doktora Michała Nawrockiego, wykładowcy Zakładu Filologii Polskiej.

W piątek 13 listopada o godzinie 16.00 w sali A 120 w budynku głównym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie odbędzie się spotkanie z doktorem Michałem Nawrockim, autorem książki „Wariacje istnieniowe. O ontologii poetyckiej Bolesława Leśmiana”. W jego trakcie będzie możliwość dokonania zakupu książki w promocyjnej cenie 15 złotych.
Podczas spotkania będzie również okazja wysłuchać wprowadzenia, które wygłosi prof. dr hab. Stanisław Jaworski, znany i ceniony historyk literatury polskiej. Komentarz autorski będzie wprowadzeniem do rozmowy o książce i poezji Bolesława Leśmiana.
Autor, Michał Nawrocki ma 35 lat. Ukończył filologię polską na UJ, doktoryzował się
w roku 2005. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów, szkiców i recenzji publikowanych między innymi na łamach „Dekady Literackiej” i „Tygodnika Powszechnego”, a także dwóch powieści - „Kości aniołów” oraz opublikowanej pod pseudonimem Robert Wagner „Czarnej tęczy”. Obecnie przygotowuje tom szkiców o poezji polskiej XX i XXI wieku pt. „Okrucieństwo i czułość”, którego wydanie planowane jest na rok 2010.
„Wariacje istnieniowe” to książka poświęcona problematyce ontologii w poezji Bolesława Leśmiana. Jej głównym tematem i jej pierwszym wymiarem jest istnienie: Leśmian zostaje przedstawiony jako poeta metafizyczny, twórca zwracający się ku sposobom i sensom tego, co istnieje istniało, chce zaistnieć i zaistnieć może lub nie może. Taki jest pierwszy wymiar „Wariacji istnieniowych”. Wymiar drugi wiąże się z nowoczesnym odczytaniem poezji Leśmiana, odczytaniem odmiennym od wyobrażeń tradycyjnych, najczęściej uproszczonych i schematycznych, wedle których autor „Napoju cienistego” to fantasta, piewca natury i niemal sielankowy epigon balladomanii, a w najlepszym wypadku wierszujący filozof. Książka Nawrockiego stara się umieścić poezję Leśmiana w perspektywie nowoczesnej, to jest takiej, wedle której Bolesław Leśmian jawi się jako najwybitniejszy poeta polskiego modernizmu – i taki jest zasadniczy sens rozważań zapisanych w „Wariacjach istnieniowych”. - „Wariacje istnieniowe” to monografia jednego tylko, ale za to kluczowego, fundamentalnego wręcz, problemu. Tym problemem (albo, jak kto woli, tematem) jest zjawiające się w tytule książki istnienie. Dokładniej: jest nim nieobjętość, niewyczerpywalność, niezmierzone bogactwo trybów i form istnienia. Wskazany temat pojawiał się niejednokrotnie w polu zainteresowania interpretatorów; wielokrotnie napomykano o swoistości istot pojawiających się w wierszach Leśmiana; wielokrotnie próbowano uchwycić zasady Leśmianowskiej antropologii i teologii. A jednak (dla wielu będzie to zaskoczeniem) nikt przed Michałem Nawrockim nie pokusił się o całościowe zmierzenie się z problematyką poetyckiej ontologii autora „Łąki”. Stąd też: podstawowa wartość „Wariacji istnieniowych” wynika z tego, iż jest to pełna rozmachu, błyskotliwa i przekonująca próba uporządkowania wszystkich tych wątków, które bezpośrednio lub pośrednio wyrażają ontologiczne przeświadczenia i intuicje poety. (...) Książka Michała Nawrockiego jest bogata poznawczo i bardzo sugestywna także dzięki temu, iż jej autor ani na chwilę nie zapomina o poezji Leśmiana, że prowadzi swój wywód blisko tej poezji, nie zaś ponad nią czy obok niej - napisał w recenzji prof. dr hab. Marian Stala.
11.11.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |