O współpracy Tarnowa z węgierskimi miastami i regionami partnerskimi oraz współpracy w zakresie dalszej wymiany kulturowej i wspólnej organizacji wydarzeń rozmawiano w Tarnowie podczas wizyty konsula generalnego Węgier. Była to pierwsza w naszym mieście wizyta Tibora Gerencséra od objęcia funkcji we wrześniu ubiegłego roku.
Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela gościł Tibora Gerencséra, konsula generalnego Węgier. Rozmawiano między innymi o współpracy Tarnowa z węgierskimi miastami i regionami partnerskimi - Veszprém i Kiskőrös. Poruszano także tematykę współpracy w zakresie dalszej wymiany kulturowej i wspólnej organizacji wydarzeń ważnych dla obu narodów. - Bardzo dziękuję prezydentowi Tarnowa za zaproszenie. Objąłem stanowisko konsula generalnego we wrześniu ubiegłego roku i niestety przez pandemię nie mogłem tutaj wcześniej przyjechać. Chciałem osobiście zapoznać się z panem prezydentem oraz tym pięknym miastem, które wszyscy Węgrzy znają z podręczników historii. Tu bowiem spoczywa Józef Bem, nasz wspólny bohater - mówi Tibor Gerencsér.
W trakcie wizyty Tibor Gerencsér odwiedził Szkołę Podstawową nr 15, która może poszczycić się wieloletnią współpracą z Węgrami oraz spotkał się z zarządem Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier. Konsul zwiedził także Park Strzelecki, w którym znajduje się mauzoleum gen. Józefa Bema i Plac Węgierski oraz gościł w Galerii „Panorama” Muzeum Okręgowego w Tarnowie, by obejrzeć zgromadzone przez muzeum fragmenty „Panoramy Siedmiogrodzkiej” Jana Styki.
- Bardzo się cieszę, że Tarnów mógł gościć konsula generalnego Węgier, gdyż mamy tak dużo związków z Węgrami, z naszymi miastami partnerskimi, że jesteśmy wręcz przesiąknięci wzajemną kulturą. Rozmawialiśmy z panem konsulem o rozwinięciu tych więzi i dotychczasowej współpracy. Omówiliśmy to, co udało nam się do tej pory wspólnie osiągnąć i przeszliśmy do rozmów o przyszłości. Mam nadzieję, że takie spotkania będą odbywały się częściej - mówi Roman Ciepiela.
Tibor Gerencsér sprawuje funkcję konsula generalnego Węgier w Krakowie od września 2020 r. Ukończył Uniwersytet Loránda Eötvösa w Budapeszcie oraz Uniwersytet Warszawski. W latach 2018-2020 był dyrektorem Fundacji im. Wacława Felczaka w Budapeszcie. Wcześniej w 2015 r. uczestniczył w międzynarodowym programie parlamentarnym w Kancelarii Sejmu w Warszawie, zaś od 2012 do 2013 r. był wykładowcą na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie.