Psycholodzy alarmują - młodzież coraz gorzej radzi sobie z izolacją i związanym z nią stresem. Zdalna nauka i brak kontaktów z rówieśnikami negatywnie odbija się na zdrowiu psychicznym. Konieczne są działania profilaktyczne i to natychmiast.
Zdalne nauczanie, brak możliwości spotkania się z rówieśnikami, wiele godzin spędzanych przed ekranem komputera, poczucie izolacji społecznej, niepewność co do odpowiedniego przygotowania do egzaminów – oto, z czym mierzą się obecnie uczniowie. Młodzież coraz gorzej radzi sobie z izolacją i związanym z nią stresem – przestrzega Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Tarnowie. W związku z pandemią koronawirusa można spodziewać się coraz większej liczby młodych osób z zaburzeniami lękowymi, nastroju a nawet z depresją. Konieczne są natychmiastowe działania profilaktyczne. Przez tarnowską poradnię został opracowany specjalny program profilaktyczno-edukacyjny pod nazwą „COVID-owy ŚWIAT. Zdrowie psychiczne młodzieży”. Ma on wspierać tarnowskich pedagogów w rozpoznawaniu zagrożeń zdrowia psychicznego ich podopiecznych i pomóc w rozpoznaniu, który uczeń będzie wymagał pomocy.
Program ma być realizowany w szkołach podstawowych w klasach VII-VIII oraz w szkołach ponadpodstawowych. Ma formę głosowego nagrania, uczy, jak radzić sobie z emocjami, stresem, wsparciem społecznym oraz zmianami wywołanymi pandemią. Program wzbogacony został także o materiały dydaktyczne, m.in. karty pracy do ćwiczeń oraz informacje dla uczniów. Zajęcia zostały przystosowane do nauczania zdalnego.
Każda szkoła, która zechce skorzystać z tej formy pomocy poradni, musi złożyć deklarację udziału w programie na adres sekretppp@umt.tarnow.pl lub bezpośrednio w sekretariacie poradni przy ul. Chyszowskiej 3 do dnia 12 marca. Szczegóły pod nr tel. 14 655 99 95 i na stronie internetowej poradni.