Emerytura – ale jaka?

 Ponad 23 tysiące złotych wynosi najwyższa emerytura w Małopolsce, najniższe świadczenie to... 25 groszy. W skali kraju rozbieżność jest jeszcze większa.

 

Krakowski Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca najbardziej okazałe świadczenie emerytalne w Małopolsce. Ponad 23,7 tys. zł otrzymuje kobieta, która skorzystała ze świadczenia po ukończeniu 80 roku życia i przepracowała ponad 57 lat. Nie jest to najwyższa wypłata w Polsce. Emerytka z kujawsko-pomorskiego otrzymuje co miesiąc ponad 25,3 tys. złotych. Jej staż pracy wynosi 61 lat, a na emeryturę przeszła również po skończeniu 80. roku życia.

Jak wynika z danych ZUS, tak wysokie świadczenia otrzymują osoby, które mają długi staż pracy i zdecydowały się przejść na emeryturę wiele lat po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Na wysokość świadczenia składa się bowiem kapitał wypracowany podczas aktywności zawodowej i przewidywana długość życia po przejściu na emeryturę. Czyli im dłużej pracujemy, tym więcej składek gromadzimy. Jednocześnie opóźniając przejście na emeryturę, skracamy przewidywany czas jej wypłaty, dlatego świadczenie zdecydowanie wzrasta.

Na drugim biegunie znajdują się emerytury dosłownie groszowe. To konsekwencja wprowadzenia od 1999 roku reformy emerytalnej. W systemie zdefiniowanej składki zaledwie jedna wpłata do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pozwala otrzymać emeryturę. Jej wysokość będzie jednak proporcjonalna do wkładu do systemu.

Najniższe świadczenie w województwie małopolskim wynosi 25 groszy. Otrzymuje je kobieta, która przepracował tylko 5 dni. Natomiast najniższa emerytura w Polsce została przyznana kobiecie z województwa lubelskiego, a jej wysokość to 2 grosze. Staż zawodowy kobiety to zaledwie 1 dzień.

 

18.04.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |