Małopolska zielona i zaśmiecona

 Koniec kwietnia to zawsze działania związane z obchodami Dnia Ziemi. Także w tym roku wolontariusze ruchu Polska 2050 ruszyli na pomoc środowisku. W wielu miejscach województwa małopolskiego sprzątali zielone, ale mocno zaśmiecone przestrzenie.

 

Koniec kwietnia to czas celebracji Dnia Ziemi, przełożony na konkretne działania. Wolontariusze ruchu Polska 2050, którego jednym z celów jest zielona Polska, ruszyli o w zielone, lecz zaśmiecone przestrzenie Małopolski, by przywrócić im pierwotny wygląd. Sprzątali w Krakowie oraz w powiatach dąbrowskim, oświęcimskim, nowosądeckim i tarnowskim. Niebawem planowane jest też sprzątanie w powiecie nowotarskim. Kropką nad “i” stała się akcja rozdawania żonkili w Skawinie.

W niedzielę 25 kwietnia, w Krakowie posprzątano brzegi Prądnika.  W ciągu 3 godzin zebrano ponad 50 worków śmieci. Na niewielkim odcinku brzegu znalazło się niemal wszystko -  butelki, puszki, papiery, części samochodowe, grill, buty, bluzy, a nawet wózki z supermarketów utopione w rzece.

Nie lepiej było dzień wcześniej w powiecie dąbrowskim, gdzie przeprowadzono sprzątanie śmieci w rejonie parkingu leśnego w Belerycie. Oprócz butelek, puszek i plastików spożywczych, w lesie znalazły się też opony, zniszczone meble, izolacje, części karoserii, fragmenty AGD.

W Tarnowie wolontariusze sprzątali Park Sośnina w Tarnowie-Mościcach. Sprzątanie trwało 2 godziny, włączyli się w nie też radni, którzy niedawno dołączyli do Polski 2050. Wolontariusze zebrali 15 worków śmieci, w tym ponad połowa to szklane butelki po alkoholach. Wśród dziwniejszych znalezisk wymieniali buty i spodnie dresowe.

Wolontariusze spotkali się też w lesie w Chełmku w powiecie oświęcimskim, gdzie zebrali kilkaset kilogramów śmieci - części samochodowe, butelki szklane i plastikowe, reklamówki, buty, druty kolczaste, puszki, opakowania po farbach, obudowy ze sprzętów RTV.

W powiecie nowotarskim chętni dołączyli do akcji sprzątania, zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie pod patronatem prezydenta Nowego Sącz.  Sprzątanie brzegów Kamienicy trwało około 4 godziny, uzbierano 5 ton śmieci.

Na zakończenie miesiąca i zwieńczenie akcji ekologicznych, wolontariusze rozdawali w Skawinie bukiety żonkili, które czekało przerobienie na nawóz. Stu mieszkańców wróciło do domu z żółtą wiązanką i informacją o programie “Polska na zielonym szlaku”.

 

01.05.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedzielę?
| | | |