Aktorzy tarnowskiego teatru po długiej przerwie wracają na scenę. Pierwszym spektaklem, którzy widzowie obejrzeć będą mogli 22 maja, będzie przedstawienie „Bracia Karamazow”. Także na wakacje teatr nie zamierza zwolnić.
W sobotę, 22 maja na scenę Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie powrócą aktorzy z nowym repertuarem. Pierwszym spektaklem, który będzie można zobaczyć wreszcie na żywo będzie przedstawienie „Bracia Karamazow” Fiodora Dostojewskiego w adaptacji Piotra Fronia. Spektakl zaprezentowany zostanie o godzinie 19.00 na małej scenie.
Kilka dni później na najmłodszych widzów czekać będzie „Pinokio” Carlo Collodiego, barwna i wesoła opowieść dla dzieci, którą będzie można oglądać od 27 maja. Dla starszych widzów przygotowano: „Po co jest noc”, „Płuca”, „Noc Helvera”, „Bądź taka nie bądź taka” oraz „Mayday”. Przedstawienia zagrane będą w sobotę, 29 maja i w niedzielę 30 maja.
5 czerwca o godzinie 19.00 na dużej scenie odbędzie się premiera spektaklu „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Macieja Podstawnego. Spektakl jest gotowy już od kilku tygodni, ale ze względu na obostrzenia, jego premiera została przesunięta. W czerwcu widzowie zobaczą także komedię muzyczna „Piękna Lucynda” Mariana Hemara, przenosząca widzów w świat arystokratycznych, miłosnych intryg.
W Noc Teatrów, która przypada na 19 czerwca, o godzinie 18.00 na dużej scenie odbędzie się premierowe, muzyczne przedstawienie „Radio Solski”. Pierwsze z nich jest inspirowane twórczością Grzegorza Ciechowskiego, Anny Jantar, Romualda Lipko, Czesława Niemena oraz Zbigniewa Wodeckiego. Zespół muzyczny na żywo tworzyć będą prawie wszyscy aktorzy Solskiego.
Od godziny 20.00 natomiast, na małej scenie rozbrzmiewać będą największe przeboje Kory i zespołu Maanam w nowych aranżacjach, w wykonaniu Karoliny Gibki. Na scenie Underground zaprezentowana zostanie „Noc Helvera” Ingmara Villqista, a na zielonym dachu odbędą się warsztaty dla najmłodszych.
Scena na Dachu zostanie wykorzystana także dla prezentacji najnowszego programu SOLski Chór „Kobieta/Mężczyzna".
Ciekawie zapowiadają się prezentacje plenerowe dwóch tytułów: „Pięknej Lucyndy" i „Nocy Helvera". „Lucyndę" z całym zestawem trefnisiów zobaczyć będzie można 11 czerwca w parku 4000-lecia u podnóża majestatycznego zamku w Nowym Wiśniczu, a poruszającą „Noc Helvera" na Placu Rybnym pod starą Bimą, 20 czerwca, w ramach obchodów Dni Pamięci Żydów Galicyjskich.
- Łakniemy grania jak kania dżdżu. Dlatego pokazujemy jak najwięcej z repertuaru oraz zapraszamy na nowe premiery: „Zbrodnię i karę" oraz spektakl-koncert „Solski radio". Oczywiście zapraszamy także na 25 maja na koncert w dziesiątą rocznicę tragicznej śmierci Edwarda Żentary – mówi Matylda Baczyńska, dyrektor artystyczna. - Liczymy, że nasi wierni widzowie dopiszą a my w każdym spektaklu damy z siebie wszystko. Przedłużony sezon zakończymy w lipcu pokazami „Maydaya".
Teatr startuje także z nowym, aktywizującym projektem społecznościowym polegającym na wspólnym spędzaniu czasu na czytaniu ulubionych książek. Na pierwszy ogień pójdzie Fiodor Dostojewski, którego czytać będzie można w kameralnym gronie na Zielonym Dachu w towarzystwie Ireneusza Mosio. Czytanie na dachu ma stworzyć szansę na powrót do nawyku spotykania się z drugim, czasem obcym człowiekiem, by nawiązywać i podtrzymywać relacje międzyludzkie. Zgłoszenia przyjmowane będą poprzez konta społecznościowe. Pierwsze czytanie w najbliższą sobotę, 22 maja, od godziny 15.00 do 16.00.
W ramach obowiązującego cennika biletów, w teatrze pojawi się możliwość zostania „Mecenasem". Specjalny bilet „Mecenasa Teatru" będzie sprzedawany w cenie 100 zł. Kupujący go widz otrzyma także, w cenie zakupu, okolicznościową torbę teatralną. Po każdym ze spektakli, na które zostaną zakupione bilety mecenasa, aktorzy ze sceny podziękują i poinformują ilu mecenasów zasiadło pośród widzów na widowni.
Przed budynkiem tarnowskiego teatru pojawił się nowy, wdzięczny element. - Posadzona przed teatrem siedmiometrowa, dziesięcioletnia lipa pojawiła się nie bez kozery – informuje Rafał Balawejder, dyrektor teatru. - Oczywiście myślimy już teraz o pszczołach, ale w przyszłości chcielibyśmy, by było to miejsce, gdzie można chwilę odsapnąć w cieniu w środku miasta. Marzy mi się, by to drzewko przestało być bezimienne. Dlatego ogłaszamy konkurs na imię dla naszej lipki, bo wyrośnie z niej – jak mniemam - urocza dziewczyna. Propozycje przyjmujemy na adres mailowy: lipa@teatr.tarnow.pl
Teatr nie zamierza zwalniać tempa także w wakacje. A te, jak zapowiadają aktorzy, będą obfitować w wydarzenia teatralne. Pojawią się propozycje plenerowe, niespodzianka muzyczna dla porannych skowronków na dachu oraz dwa cykle wakacyjnych warsztatów teatralnych dla dzieci.
Szczegółowy repertuar znajduje się na stronie teatru http://www.teatr.tarnow.pl/. Można już kupować bilety na poszczególne spektakle. Dostępne są online na stronie: https://tarnowski-teatr.bilety24.pl/ lub tradycyjnie w kasie przy ul. Mickiewicza 4.