Od 1 czerwca zmieniają się przepisy w Prawie o ruchu drogowym. Warto o tym wiedzieć i pamiętać, bo niewiedza może sporo kosztować.
1 czerwca wchodzą w życie nowe przepisy w Prawie o ruchu drogowym, które m.in. zwiększają bezpieczeństwo pieszych na drogach, ujednolicają dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym, a także obligują kierowców do zachowania minimalnego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych. Piesi będą mieć pierwszeństwo przed pojazdami już w momencie wchodzenia na przejście dla pieszych, a nie dopiero, gdy się na nim znajdują, jak to było dotychczas. Nakaz dotyczy zarówno autobusów, jak i samochodów, motocykli i rowerów. Widząc pieszego przy krawężniku, kierowca będzie musiał zwolnić. Wyjątek stanowi jedynie tramwaj. – Musimy jednak pamiętać, że to nie zwalnia pieszych z obserwacji. Warto też pamiętać, że wchodzi w życie przepis zakazujący korzystania na pasach z urządzeń elektronicznych powodujących dekoncentrację – mówi nadkom. Sebastian Bąk, naczelnik w Wydziale Ruchu Drogowego w Tarnowie. Chodzi przede wszystkim o telefony.
Zmiany zajdą także w maksymalnej prędkości w obszarze zabudowanym. Od czerwca zostanie ona ujednolicona do 50 km/h. – Do tej pory po godzinie 23 można było jeździć szybciej o 10 km/h, ale nie wiemy, czemu to miało służyć. Mamy nadzieję, że obniżenie prędkości w terenie zabudowanym w nocy spowoduje refleksję u kierowcy, którzy i tak w tych godzinach niejednokrotnie przekraczają dozwoloną prędkość – dodaje naczelnik.
Ważnym zapisem będzie zakaz tzw. „jazdy na zderzaku” na autostradzie lub drodze ekspresowej. Wymagany odstęp między pojazdami będzie wynosić połowę prędkości – np. przy 140 km/h wyjdzie 70 metrów odległości. – Odpowiedni czas na reakcję to klucz do sukcesu w zapobieganiu wypadkom. Odległość spełnia tutaj dużą rolę – komentuje Sebastian Bąk.