W najbliższy poniedziałek, 14 czerwca, w Tarnowie odbędą się obchody 81. rocznicy pierwszego transportu polskich więźniów politycznych z Tarnowa do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Uroczystość odbędzie się przy Pomniku I Transportu na placu Więźniów KL Auschwitz.
Zbliża się 81. rocznica jednego z najtragiczniejszych i najsmutniejszych wydarzeń XX wieku. To w Tarnowie, pierwszym transportem polskich więźniów do obozu KL Auschwitz, rozpoczęła się tragiczna historia obozów koncentracyjnych. Uroczystość upamiętniająca to wydarzenie odbędzie się 14 czerwca o godzinie 10.00 przy Pomniku I Transportu na placu Więźniów KL Auschwitz. Do udziału zapraszają mieszkańców prezydent Tarnowa Roman Ciepiela oraz Ryszard Lis prezes Tarnowskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem Pamięć o KL Auschwitz-Birkenau,.
14 czerwca 1940 roku Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także ośmioosobowa grupa obywateli polskich narodowości żydowskiej. Otrzymali oni numery od 31 do 758. Pierwsze obozowe numery przypadły przybyłym wcześniej do Auschwitz niemieckim więźniom kryminalnym przeniesionym przez Niemców z obozu w Sachsenhausen, którzy w obozie pełnili rolę więźniów funkcyjnych. Z 728 więźniów deportowanych z Tarnowa do KL Auschwitz wojnę przeżyło 298 Polaków, 272 osoby zginęły, los 158 jest nieznany.
Wśród wywiezionych więźniów było wielu wybitnych tarnowian, chociażby Tadeusz Kołodziej, wiceprezydent Tarnowa wybrany w 1934 roku, Zdzisław Simche – geograf, nauczyciel i autor pierwszego przewodnika po mieście. „Tarnów i jego okolice” czy Stefan Syrek – pochodzącego z Tarnowa wybitny żołnierz I Kompanii Kadrowej.