Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie nadrabia, spowodowane nauką zdalną, zaległości. Chodzi przede wszystkim o lubiane przez uczniów zajęcia praktyczne. Rozpoczęto od zorganizowanych w czerwcu wyjątkowo apetycznych warsztatów – z kuchni włoskiej i dekorowania tortów.
Edukacja zdalna miała swoje dobre i złe strony. Do największych mankamentów tej formy nauki - szczególnie w sytuacji, kiedy kształcenie w danej placówce obejmuje zajęcia praktyczne - zaliczyć należy brak równowagi między lekcjami praktycznymi i teoretycznymi. Co prawda przygotowane przez ministerstwo przepisy pozwalały od pewnego momentu na organizowanie tego typu zajęć w szkole w mniejszych grupach, jednak wykluczały zapraszanie młodzieży na warsztaty i lekcje pokazowe prowadzone przez specjalistów spoza szkoły. Teraz, kiedy uczniowie wrócili już do szkół, możliwe jest również organizowanie spotkań ze specjalistami.
- Nadrabiamy to, czego nie udało się nam zorganizować wcześniej - mówi Robert Kozioł, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie. - Kiedy zaczynaliśmy rok szkolny w planach mieliśmy na przykład warsztaty kuchni włoskiej. Pierwotnie miały się one odbyć na początku listopada. Sytuacja epidemiczna i rozpoczęcie nauki zdalnej zmusiły nas do wprowadzenia korekty.
W samym tylko czerwcu w ZSEO odbyły się już dwa tego typu wydarzenia. “Odrobione” zostały warsztaty kuchni włoskiej, które poprowadziła doskonale znana w Tarnowie Barbara Quirino. W ich trakcie uczniowie nie tylko poznali tajniki sztuki gotowania rodem z Italii, ale także mieli okazję zapytać o śródziemnomorski kraj, jego kulturę i tradycję oraz codzienne życie na Półwyspie Apenińskim. Na talerzach dominował oczywiście makaron, ale nie zabrakło również świeżych warzyw oraz ryb.
- Technik technologii żywienia to specyficzny kierunek. Uczniowie potrzebują spędzić wiele godzin w pracowni gastronomicznej, aby pod okiem specjalisty kształcić swoje umiejętności - zaznacza Jolanta Kuboń, nauczycielka przedmiotów zawodowych w ZSEO. Szkoła, która oferuje również kształcenie na specjalności cukierniczej, kolejny raz zorganizowała dla swoich podopiecznych warsztaty z dekorowania tortów. Poprowadziła je Dominika Klich, której wyroby cukiernicze pod szyldem „Tortowe Widzi Mi Się” na przestrzeni ostatnich lat robią prawdziwą furorę. Szkolenie, w którym wzięli udział uczniowie klasy pierwszej, było dobrą okazją do poznania technik ważnych w pracy zawodowego cukiernika oraz rozbudziło w młodych ludziach jeszcze większe zainteresowanie tą gałęzią gastronomii.
- Tego typu działania to nie tylko dobra okazja do nauki, ale także możliwość poprawienia relacji w grupie rówieśniczej i pokazania uczniom, że zajęcia w szkole to nie tylko nuda i schematyczne działanie - mówi dyrektor ZSEO.
Fot.ZSEO Tarnów