Pora na konkrety

 Podczas dzisiejszego spotkania w Sali Lustrzanej zapadła decyzja co do tworzenia Stowarzyszenia Aglomeracja Tarnowska. Swój akces do stowarzyszenia zgłosił również Powiat Tarnowski . Na 5 lipca zaplanowano kolejne spotkanie, ale burmistrzowie i wójtowie zdecydowali, iż pora rozpocząć konkretne działania.

 

Podczas spotkania prezydenta Tarnowa ze starostą tarnowskim, burmistrzami i wójtami z regionu tarnowskiego, które odbyło się 23 czerwca w Sali Lustrzanej, zapadła zgodna decyzja co do tworzenia Stowarzyszenia Aglomeracja Tarnowska. Wszyscy uczestniczący w procesie tworzenia nowej struktury zgodzili się na ustaloną wersję statutu. 5 lipca zaplanowano kolejne spotkanie, w trakcie którego ukonstytuuje się zarząd pod przewodnictwem prezydenta Tarnowa. Podczas spotkania w Sali Lustrzanej dyskutowano jeszcze nad niektórymi punktami statutu Stowarzyszenia Aglomeracja Tarnowska, ale burmistrzowie i wójtowie zdecydowali, iż pora już rozpocząć konkretne działania i jak najszybciej stowarzyszenie zarejestrować. Swój akces do stowarzyszenia zgłosił również Powiat Tarnowski, co wszyscy zgodnie zaakceptowali.
Ustalono, iż 5 lipca wszyscy zainteresowani spotkają się ponownie, zostaną podpisane niezbędne do rejestracji dokumenty oraz ukonstytuuje się zarząd stowarzyszenia i komisja rewizyjna. Prezesem stowarzyszenia jest, zgodnie z wynegocjowanym statutem, prezydent Tarnowa, wybranych zostanie dwóch wiceprezesów i dwóch członków zarządu.
Prezydent Roman Ciepiela podziękował wszystkim za konsens pozwalający na rejestrację i przystąpienie do prac nad strategią, która jest niezbędna, aby stowarzyszenie mogło starać się o fundusze unijne w ramach w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W strategii znajdą się różne dziedziny i partnerskie projekty służące wzmacnianiu relacji funkcjonalnych Tarnowa oraz miast i gmin na obszarze, które swoim zakresem działania obejmuje Stowarzyszenia Aglomeracja Tarnowska.
W skład stowarzyszenia wejdą następujące miasta i gminy: Tarnów, Powiat Tarnowski, Dąbrowa Tarnowska, Ciężkowice, Radłów, Ryglice, Tuchów, Zakliczyn, Żabno, gmina Tarnów, Skrzyszów, Gromnik, Pleśna, Lisia Góra, Wietrzychowice, Wierzchosławice, Szerzyny, Rzepiennik Strzyżewski.
- Przed nami dużo pracy, ale wierzę w ostateczny sukces wspólnych działań, które przełożą się na konkretne unijne pieniądze i w efekcie na poprawę warunków życia mieszkańców wszystkich miast i gmin wchodzących w skład stowarzyszenia – podkreśla Roman Ciepiela. – Burmistrzowie i wójtowie to ludzie z potężnym doświadczeniem samorządowym, mający wsparcie swoich współpracowników z dużym potencjałem intelektualnym i jestem przekonany, że nasza współpraca szybko przyniesie pozytywne rezultaty.
Szeroko pojęte priorytety w planowanej strategii dotyczą m.in. bezpieczeństwa cyfrowego, ochrony przed zmianami klimatu, przygotowania kadr dla nowoczesnej gospodarki, kultury i nauki, rozwoju infrastruktury dla turystyki, a także wsparcia ochrony zdrowia.

23.06.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |