Ponad 2,3 miliona złotych kosztować będzie realizacja na terenie powiatu tarnowskiego 16 projektów pomagających rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami. W Starostwie Powiatowym w Tarnowie podpisane zostały umowy dotyczące głównie likwidacji barier architektonicznych, zakupów samochodów przystosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnościami oraz utworzenia i wyposażenia stanowiska pracy.
W Starostwie Powiatowym w Tarnowie podpisane zostały umowy na realizację 16 projektów obejmujących działania na rzecz osób niepełnosprawnych. W spotkaniu uczestniczyła Poseł na Sejm RP Anna Pieczarka, oraz Dyrektor Małopolskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Marta Mordarska. Projekty opiewają na łączną kwotę
przeszło 2,3 mln zł., przez PFRON dofinansowane zostaną kwotą blisko 1,2 mln zł.
Tarnowskie starostwo otrzymało około 50-procentową dotację do pięciu przedsięwzięć. W Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu planowany jest montaż windy, dostosowanie łazienek i modernizacja dojścia, a także zamontowana zostanie winda w budynku internatu przy tamtejszej szkole. Dla potrzeb osób niewidomych i niesłyszących zakupione zostaną pętle induktofoniczne czyli systemy wspomagania słuchu, które znajdą się w budynkach starostwa przy ul. Narutowicza i Nowej. Dodatkowo, alfabetem Braile’a, oznakowane zostaną drzwi i ciągi komunikacyjne. Przy udziale Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie powiatowi zwrócone zostaną ponadto koszty utworzenia jednego stanowiska pracy.
- Los osób z niepełnosprawnościami leży nam na sercu. Robimy coraz więcej, aby ułatwić im życie, a także zapewnić dostępność do wszystkich instytucji i usług – zapewniał Starosta Tarnowski Roman Łucarz.
Pozostałymi beneficjentami, który podpisali w starostwie umowy, były gminy Szerzyny, Ciężkowice, Pleśna, Wierzchosławice, Lisia Góra, Zakliczyn, Ryglice, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Karwodrzy, Samarytańskie Towarzystwo Jana Pawła II w Zakliczynie i Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Piast” w Woli Rzędzińskiej. - Jest tutaj bardzo dobra współpraca z samorządami. Bardzo trafnie identyfikujecie w powiecie tarnowskim potrzeby osób z niepełnosprawnościami i potraficie prawidłowo, oraz skutecznie reagować na te problemy – powiedziała dyrektor Marta Mordarska.