Małopolska po (i przed) nawałnicach

 Silny front burzowy przeszedł wczoraj po południu i wieczorem przez Małopolskę. Najbardziej dał się we znaki w powiatach nowosądeckim, brzeskim i tarnowskim. Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego podsumował wstępnie straty i  działania służb.

 

Po raz kolejny Małopolska nawiedzona została przez nawałnice i ulewy. Najbardziej ucierpiały powiaty: nowosądecki, brzeski i tarnowski. Działania służb zostały podsumowanie na zwołanym przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W posiedzeniu uczestniczyli też przedstawiciele samorządów powiatowych i gminnych, które najbardziej ucierpiały. Poszkodowane gminy wczoraj odwiedził  wicewojewoda małopolski Józef Leśniak. – Po raz kolejny Małopolska została nawiedzona przez powódź błyskawiczną. O sile zjawiska świadczy liczba 270 interwencji, którą podjęła od wczorajszego wieczoru Straż Pożarna, jak również ich zróżnicowanie. Interwencje te prowadziło 1700 ratowników i 300 zastępów. Rano bez prądu pozostawało 99 mieszkańców, z czego 89 w powiecie nowosądeckim. Dziękuję służbom za intensywne działania. Pogoda dalej będzie niespokojna. Monitorujemy sytuację. Wszystkie służby są w pełnej gotowości – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Poszczególne samorządy poinformowały o skutkach nawałnic. W powiecie nowosądeckim w wyniku intensywnych opadów deszczu zalane zostały drogi powiatowe w Korzennej, Trzycierzy i Paszynie. W Korzennej zalane zostały domy, sklepy, podtopiona została remiza OSP i amfiteatr. W Starym Sączu, Chełmcu, Wielogłowach, Tęgoborzu i Piątkowej doszło do zalania ulic.  W Kamiannej zatkane zostały przepusty. Zarządzeniem wójta gminy Korzenna, na terenie gminy zostało wprowadzone pogotowie przeciwpowodziowe.

Alarm przeciwpowodziowy ogłosił także burmuistrz Czchowa. W powiecie brzeskim

najwięcej interwencji Straż Pożarna odnotowała w gminach Czchów, Dębno, Brzesko, Gnojnik, gdzie wypompowywano wodę z zalanych piwnic, garaży, posesji, udrażnianiano przepusty, czyszczono drogi z naniesionego błota i kamieni oraz przygotowywano worki z piaskiem do ewentualnego zabezpieczenia budynków. W Mokrzyskach, na odcinku ok. 100 m. autostrady A4 w kierunku Krakowa doszło do osunięcia się ziemi na jezdnię.

W powiecie tarnowskim, na terenie gminy Zakliczyn intensywne opady deszczu połączone z silnymi burzami spowodowały liczne podtopienia budynków, zerwanie nawierzchni dróg, uszkodzenia przepustów głównie w Rudzie Kameralnej, Filipowicach, Stróżach, Woli Stróskiej i Wesołowie. Z brzegów wystąpiły potoki Rudzianka, Wolanka i ich dopływy.

Dla wszystkich małopolskich powiatów zostało wydane ostrzeżenie meteorologiczne I stopnia o burzach z gradem z okresem obowiązywania dziś, 12 lipca od godz. 13.00 do godz. 24.00. Prognozowane są burze, którym miejscami towarzyszyć będą opady deszczu od 20 do 30 mm, lokalnie do 40 mm, oraz porywy wiatru do
75 km/h. Miejscami wystąpi grad. IMiGW-PIB wydał również ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia o gwałtownych wzrostach stanów wód z zlewniach Skawy, Raby, Dunajca, Czarnej Orawy oraz mniejszych bezpośrednich dopływów Wisły.

 

 

12.07.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |