Miasto Tarnów jest właścicielem ponad 2 500 lokali mieszkalnych w 147 budynkach. Obecnie na udzielenie przez miasto pomocy mieszkaniowej oczekują 444 rodziny. Dla ułatwienia zdobycia własnego lokum prowadzone są dwa programy – „Mieszkania za remont” i „Lokal za grunt”. Wkrótce zasoby mieszkaniowe zwiększą się 62 mieszkania, które wybuduje Miejski Zarząd Budynków oraz o 157 mieszkań, które znajdą się w zasobach miejskiej spółki – Tarnowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Miasto jest właścicielem ponad 2 500 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej 105 247 m kw. i 336 lokali użytkowych o łącznej powierzchni 29 126 m kw. W najbliższym czasie zasób ten zwiększy się o 62 mieszkania, które wybuduje Miejski Zarząd Budynków oraz o 157 mieszkań, które znajdą się w zasobach miejskiej spółki – Tarnowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W ogólnej liczbie 2,5 tys. miejskich lokali 199 lokali to mieszkania socjalne - ich powierzchnia wynosi 5 759 m kw., a 17 lokali posiada status tymczasowych pomieszczeń o powierzchni użytkowej 225 m. Łączna ewidencja obejmuje 422 lokale, które mogą być przedmiotem najmu socjalnego. Ponadto miasto dysponuje 336 lokalami użytkowymi o łącznej powierzchni 29 126 m kw.
Lokale położone są w 147 budynkach stanowiących w całości własność miasta oraz w 126 budynkach stanowiących w części własność miasta, a w części osób fizycznych (wspólnoty mieszkaniowe).
Zasobami mieszkaniowymi będącymi własnością komunalną zarządza Miejski Zarząd Budynków. Podstawowym źródłem utrzymania mieszkaniowych zasobów miasta są wpływy z czynszów z lokali mieszkalnych i użytkowych, które w całości pozostają w dyspozycji zarządcy.
Obecnie na udzielenie przez miasto pomocy mieszkaniowej oczekuje 444 gospodarstwa domowe. Czas oczekiwania na wynajem lokalu od miasta to średnio 3-4 lata. Rocznie miasto przydziela starającym się od 20 do 30 mieszkań. W liczbie tej nie ujęto lokali przekazywanych do wynajmu w ramach programu „Mieszkanie za remont”.
Uruchomienie w 2019 r. programu „Mieszkania za remont” spowodowane było sygnałami od tarnowian, którzy niejednokrotnie zgłaszali chęć wynajęcia będącego w kiepskim stanie technicznym miejskiego lokalu w zamian za przeprowadzenie remontu na własny koszt. Nabór do programu odbywa się dwa razy w roku, a mieszkania w tej formule otrzymało do tej pory blisko 80 najemców. Ten sposób wynajmu lokali jest dogodny dla miasta, bowiem nie wymaga nakładów związanych z remontami lokali i dostosowaniem ich do potrzeb przyszłych najemców.
Drugim programem, który ma powiększyć zasoby mieszkaniowe Tarnowa jest program „Lokal za grunt”. Miasto chce pozyskać do współpracy inwestorów w ramach rządowego pakietu mieszkaniowego, co da im możliwość nabywania na preferencyjnych warunkach miejskich gruntów w zamian za mieszkania lub inne lokale służące wspólnocie samorządowej.
Wydział Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Tarnowa pracuje również nad koncepcją rozwoju budownictwa wielorodzinnego w rejonie pomiędzy ulicą Błonie, aleją Jana Pawła II i ulicą Abp. J. Ablewicza. Na początku bieżącego roku został powołany specjalny zespół, który przeprowadzi analizę struktury właścicielskiej działek położonych na tym obszarze, oszacuje potencjalne zapotrzebowania na liczbę, wielkość i strukturę lokali mieszkalnych oraz opracuje warianty możliwości inwestycyjnych, z określeniem alternatywnych rozwiązań własnościowych. Zespół opracuje również możliwości skomunikowania terenu pod zabudowę mieszkaniową z drogami publicznymi oraz przeprowadzi analizę odprowadzenia wód opadowych i ścieków komunalnych.
- Rozwój miejskiego budownictwa mieszkaniowego to jeden z naszych priorytetów – podkreśla prezydent Roman Ciepiela. – To wymierna pomoc dla młodych tarnowskich rodzin bez własnego lokum, to również zachęta do zamieszkania w Tarnowie dla osób spoza miasta. To również mieszkania, a nawet osiedla z całym systemem wspomagania, adresowane do osób starszych i niepełnosprawnych, bo niestety społeczeństwo się starzeje. Z drugiej strony analizujemy też potrzeby gruntowe firm budujących mieszkania na sprzedaż i wynajem, sprzedajemy i dzierżawimy działki pod budowę, otwarci jesteśmy na zamiany terenów. Współpracujemy też w tej dziedzinie ze spółdzielniami mieszkaniowymi działającymi w mieście.