Sprawdź konto w ZUS

 ZUS wygenerował już wszystkie informacje o stanie konta ubezpieczonego. Podobnie jak w ubiegłym roku, dane można sprawdzić wyłącznie na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych. Ubezpieczeni, którzy w 2020 roku ukończyli 35 lat, znajdą tu również symulację hipotetycznej emerytury.

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył generowanie informacji o stanie konta ubezpieczonego według stanu na 31 grudnia 2020 roku. Tak, jak w zeszłym roku, informację można znaleźć w wersji elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych. ZUS nie wysyła jej już w wersji papierowej. Informacja na PUE uwzględnia przeprowadzoną w czerwcu roczną waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego oraz środków zapisanych na subkoncie. Aby znaleźć informację o stanie konta na PUE, wystarczy wejść w „Panel ubezpieczonego”, wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”, a następnie „Informacja za 2020 r.”. Po kliknięciu w "Szczegóły" będą dostępne zakładki: "Stan konta", "Hipotetyczna emerytura" i "Składki na ubezpieczenie emerytalne".

Tegoroczna Informacja (IOSKU) odwzorowuje stan środków zapisanych na koncie i subkoncie nadzień 31 grudnia 2020 roku.

Ubezpieczeni, którzy w ubiegłym ukończyli 35 lat, w IOSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS. W każdym wariancie Zakład stosuje dwie symulacje  wyliczeń. Jeden uwzględnia dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że aktywność zawodowa została zakończona.

ZUS przygotował również „informację o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek”. Złożenie tego raportu pozwala płatnikowi na skrócenie przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat. Informacja została przygotowana tylko dla osób, za które płatnik składek złożył raport informacyjny w 2020 roku.

 

21.07.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?
| | | |