Nie obwodnica, a droga ekspresowa

 Lansowana przez prezydenta Tarnowa Romana Ciepielę budowa wschodniej obwodnicy Tarnowa jako fragmentu obecnej drogi DK nr 73, która stałaby się docelowo drogą ekspresową, zatacza coraz szersze kręgi - pomysł wzbudził zainteresowanie w samorządach, które leżą przy tej trasie, a które również chciałyby w taki sposób skorzystać z rządowych pieniędzy. Udało się też zainteresować koncepcją kilkoro posłów.

 

 

Wobec trudności jakie pojawiły się w związku z planowaną wschodnią obwodnicą Tarnowa, prezydent Roman Ciepiela rozpoczął starania o uznanie obwodnicy jako fragmentu obecnej drogi DK nr 73, która stałaby się docelowo drogą ekspresową. Pomysł wzbudził spore zainteresowanie nie tylko zainteresowanych samorządów, ale i niektórych posłów.

- Pojawiło się sporo głosów samorządowców, którzy są zainteresowani podobnymi rozwiązaniami na swoich podwórkach – mówi Roman Ciepiela. – Dlatego uważam, iż trzeba stworzyć szeroki ruch poparcia dla takiej inicjatywy. Samorząd Kielc już popiera pomysł budowy drogi ekspresowej S73, która połączy m.in. stolicę regionu świętokrzyskiego z autostradą A4 i mogłaby się zaczynać na wschodniej obwodnicy miasta. W trakcie przygotowania jest list, który chcę skierować do wszystkich miast i gmin leżących przy tej trasie, z propozycją wspólnego wykorzystania wszelkich możliwości lobbowania za takim rozwiązaniem. Osobiście już poczyniłem pewne kroki - posłanka Urszula Augustyn zdeklarowała, iż niezwłocznie wystąpi w tej sprawie do premiera i ministra infrastruktury. Również inni posłowie, m.in. Małgorzata Chmiel, członkini sejmowej Komisji Infrastruktury, deklarowała swoją pomoc i przypominała, że część obwodnic w kraju, choćby południowa obwodnica Warszawy czy obwodnica Trójmiasta były w całości realizowane z budżetu centralnego.

Prezydent Tarnowa podkreśla, że zmiana obwodnicy Tarnowa (i innych miejscowości, które z takiego rozwiązania chciałyby skorzystać) na drogę ekspresową wymaga ustawy sejmowej, dlatego wszędzie szuka poparcia.

Zapytany ostatnio o tę inicjatywę w audycji radiowej poseł Piotr Sak nazwał działania prezydenta „ucieczką do przodu” i stwierdził, że pomysłu nie można wykluczyć, podkreślając, że jako poseł „może zanieść go dalej”, bo m.in. rolą posła jest wspierać takie inicjatywy. Jednym z podstawowych projektów dla województwa małopolskiego nazwał wschodnią obwodnicę Tarnowa podczas wizyty w mieście poseł Sławomir Neumann. Również goszczący w Tarnowie poseł Mateusz Bochenek stanowczo podkreślił, że takie projekty państwo winno wspierać i przekazywać na nie środki, bo samorządy ich nie mają, albo muszą je przeznaczać na cele newralgiczne dla mieszkańców.

Koncepcja prezydenta Ciepieli dotycząca włączenia wschodniej obwodnicy Tarnowa w ciąg przyszłej drogi ekspresowej S73 to recepta na rozwiązanie problemów związanych z olbrzymimi kosztami budowy obwodnicy, które w przeważającej części miałby pokryć budżet miasta, choć przecież z obwodnicy nie korzystaliby tarnowianie, ale byłaby ona dla ruchu tranzytowego do autostrady A4 i dalej – do granicy południowej. Droga ma duże znaczenie krajowe i służyłaby rozwojowi gospodarczemu i kulturowemu południowo-wschodniej części kraju i usprawniłaby też znacząco połączenie z południową granicą.

Część trasy Kielce-Busko-Szczucin- Tarnów-Jasło – Krosno i dalej na południe jest już zrealizowana, są wybudowane nowe obiekty inżynieryjne (m.in. przeprawa na Wiśle w Borusowej) i obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej, budowane są kolejne mosty i obwodnice.

- Rozmawiałem na ten temat z prezydentem Kielc, które też projektują wschodnią obwodnicę i nasze wspólne starania mogłyby być uwieńczone sukcesem, gdyby rząd rozważył przekwalifikowanie drogi krajowej nr 73 na drogę ekspresową S73 i rozpoczął jej budowę właśnie w tych dwóch punktach: obwodnica wschodnia Kielc i obwodnica wschodnia Tarnowa – mówi Roman Ciepiela.

02.08.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?
| | | |