Dworzec PKP w Mościcach został wpisany do rejestru zabytków. Wpis do rejestru niszczejącego, tarnowskiego obiektu oznacza sporo ograniczeń w przypadku ewentualnego remontu.
Nieczynny od 2012 roku dworzec PKP w Mościcach został wpisany do rejestru zabytków jako przykład architektury modernistycznej. - Dworzec w Mościcach powstał w czasach ograniczeń normami budowlanymi oraz możliwościami technicznymi, prezentuje styl minionej epoki, wielu zachwyca unikatowością zastosowanych rozwiązań architektonicznych i estetycznych – wyjaśniała Magdalena Miszczyk, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.
Oprócz samego budynku dworca, do rejestru wpisano jego wystrój - kasetonowy sufit poczekalni, schody wraz z antresolą, siedziska, oświetlenie, posadzkę, kasy biletowe i zegar oraz zewnętrzne zadaszenie.
Wpis do rejestru zabytków oznacza, że obecny właściciel, czyli PKP S.A., chcąc przeprowadzać ewentualne remonty czy modernizacje, musi wystąpić o pozwolenie konserwatorskie. Wytyczne bądź zalecenia do remontu zostaną przygotowane po przedstawieniu wniosku z planowanym zakresem prac lub koncepcją.
Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela niedawno informował, że będzie zwracał się do PKP, aby na czas planowanych m.in. w Tarnowie Igrzysk Europejskich dworzec został wyremontowany i przywrócono mu dawne funkcje.