W najbliższy weekend Rada Osiedla Starówka zaprasza do tarnowskiego amfiteatru. W piątek, 20 sierpnia, na scenie zagości muzyka folkowa, w sobotę natomiast zabrzmią szanty.
W piątek i sobotę, 20 i 21 sierpnia, Rada Osiedla Starówka zaprasza do tarnowskiego amfiteatru na dwa przygotowane wydarzenia muzyczne. Piątkowy wieczór przebiegać będzie pod znakiem muzyki folkowej. Koncert rozpocznie o godzinie 18.00 zespół My z Karpat, dwie godziny później wystąpi Orkiestra Świętego Mikołaja. Bilety na koncert kosztują 15 złotych, dzieci do lat 10 – wstęp wolny.
My z Karpat to projekt muzyczny stworzony na potrzebę festiwalu Babiogórska Jesień w Zawoi, organizowanego przez Babiogórskie Centrum Kultury im. dr Urszuli Janickiej-Krzywdy w Zawoi. Grupa zapaleńców postanowiła stworzyć program muzyczny, który jest podróżą przez Babią Górą na Słowację, Węgry, Czechy, Macedonię czy Serbię. Nazwa grupy My z Karpat jest podkreśleniem zespołowej karpackiej, góralskiej tożsamości.
Orkiestra św. Mikołaja to jeden z najbardziej cenionych i docenionych zespołów na polskiej scenie folkowej. Powstali ponad trzydzieści lat temu. W tym czasie zmieniał się zarówno ich skład, instrumentarium, jak i styl muzyczny. Niezmienny pozostał jedynie ich wysoki poziom artystyczny. Przez kolejne trzy dekady swojego funkcjonowania stworzyli ponad dziesięć albumów. Na ich twórczość składa się także przeróżny materiał źródłowy, z którego czerpią inspirację. Słychać to zarówno w samych piosenkach odwołujących się tak do szeroko rozumianej tradycji polskiej, obejmującej piosenki ludowe z okolic Lubelszczyzny, Podhala i Małopolski, jak i w kompozycjach nawiązujących do szerszego spektrum stylistycznego, w którym dominuje żywioł huculski i łemkowski. Różnorodność stylu przejawia się również w szerokim wachlarzu wykorzystywanych brzmień. Grupa na swoim koncie ma 13 albumów i ponad 2000 zagranych koncertów w 17 krajach.
Sobotnie wydarzenie – Szanty na Tarnowskiej Starówce – będzie miało podobny przebieg. O godzinie 18.00 na scenie pojawią się Perły i Łotry Szanghaju, o godzinie 20.00 Atlantyda. Bilety na koncert kosztują 15 złotych, dzieci do lat 10 – wstęp wolny.
Perły i Łotry Szanghaju – Zespół założony na Śląsku, w roku 1992. W repertuarze grupy znalazły się tradycyjne, morskie pieśni pracy a cappella. Po zmianie w składzie zespołu Perły i Łotry Shanghaju stały się grupą wokalno-instrumentalną. Sporo tu szant, ale dużo już muzyki folkowej, głównie morskich pieśni z Bretanii. Siłą i rozpoznawalną marką Pereł i Łotrów były zawsze bardzo profesjonalne aranżacje oraz wykonawstwo na najwyższym poziomie. W repertuarze dominują tradycyjne pieśni morza jak i współczesna piosenka żeglarska oraz folk, ale Perły lubią też zaskakiwać. Po kolejnych zmianach w zespole grupa ponownie skupiła się na śpiewie a cappella. Na koncie mają wiele koncertów, także zagranicznych, m.in. w Holandii, Niemczech, USA. Zespół jest członkiem International Shanty and Seasong Association (ISSA).
Atlantyda – zespół złożony z muzyków z różnych stron Polski: Trójmiasta, Warszawy i Sanoka. Grupa powstała w 1995 roku, ale cześć muzyków współtworzyła już wcześniej znane grupy sceny „szantowej”.
Repertuar muzyczny stanowią tradycyjne i współczesne piosenki morskie. Koncert Atlantydy to mieszanka starych i nowych utworów w akustycznym brzmieniu, zawierający w sobie elementy muzyki folkowej oraz bluegrasu, tematycznie związanej z morzem i żeglowaniem. Akustyczne instrumenty: kontrabas, skrzypce, akordeon guzikowy, banjo, gitara i głosy stanowią o ostatecznym brzmieniu zespołu.
Zespół od lat jest gościem największych festiwali szantowych, laureatem wielu nagród m.in. plebiscytu na najbardziej znane piosenki morskie oraz gospodarzem Bałtyckiego Festiwalu Piosenki Morskiej w Gdyni. Współpracował przy nagraniach wielu programów radiowych, telewizyjnych dla stacji regionalnych, ogólnopolskich, oraz dużych sieci takich jak Planet, czy ZDF. Uczestniczył też w koncertach promocyjnych regat „Race 2000”.