Tarnów w obliczu wielkich powstań

 W poniedziałek, 13 września, Muzeum Historii Tarnowa i Regionu zaprasza na wernisaż wystawy „Zapisać w dziejach nieśmiertelne: Jestem!”. Wystawa poświęcona jest wielkim powstaniom narodowym w dziedzictwie Tarnowa i regionu.

 

W poniedziałek, 13 września o godzinie 18.00, w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu przy Rynku 20-21, odbędzie się wernisaż wystawy „Zapisać w dziejach nieśmiertelne: Jestem!” poświęconej wielkim powstaniom narodowym w dziedzictwie Tarnowa i regionu.

W 2020 roku, Muzeum Okręgowe w Tarnowie otrzymało od darczyńcy wyjątkowe obiekty, związane z powstaniami narodowymi: listopadowym i styczniowym. W pierwszym przypadku to etui pamiątkowe zawierające monety i banknot oraz unikatowy arkusz pokwitowań in blanco „Ofiara w srebże” na wpłaty przekazywane na rzecz powstania deputacjom pomocniczym. Z czasów powstania styczniowego pochodzą natomiast dokumenty związane z osobą Jana Biesiadeckiego, uczestnika walk powstańczych oraz lekarza w szpitalu w Klimontowie. Mają one formę niewielkich, łatwych do ukrycia w konspiracyjnej rzeczywistości karteluszków, przypominających grypsy. Na jednym z dokumentów, znajdują się dwie pieczęcie, w tym jedna do tej pory nieznana: pieczęć Dowódcy Oddziału Tarnowskiego oraz pieczęć Komisarza Oddziałów Obwodu Tarnowskiego.

Na wystawie zostaną zaprezentowane również inne obiekty, zazwyczaj do tej pory nie udostępnione szerszej publiczności, związane z historią powstań.

 

11.09.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?
| | | |