Helenie Marusarz

 Z okazji 80.rocznicy rozstrzelania przez hitlerowców Heleny Marusarzówny, w Pogórskiej Woli odbyły się uroczystości, w których udział wziął premier Mateusz Morawiecki. Na budynku szkoły odsłonięty został mural przedstawiający postać narciarki.


Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w Pogórskiej Woli w uroczystości upamiętniającej 80. rocznicę rozstrzelania przez hitlerowców Heleny Marusarzówny. W wydarzeniu wziął udział również starosta tarnowski Roman Łucarz.

W czasie II wojny światowej Helena Marusarzówna zaangażowała się w ruch kurierski. Jako tzw. kurier tatrzański była łączniczką na trasie Zakopane – Budapeszt. Po aresztowaniu była więziona i brutalnie przesłuchiwana. Nie wyjawiła jednak niczego, co mogłoby obciążyć kolegów i koleżanki z konspiracji. 12 września 1941 roku, wraz z innymi współwięźniami, została rozstrzelana przez hitlerowców w lesie w Pogórskiej Woli. Miała wówczas 23 lata.

- Marusarzówna mogłaby swoim życiorysem obdarować wielu z nas. W swoim krótkim życiu była mistrzynią narciarstwa i to siedmiokrotną, absolwentką szkoły handlowej. Brała udział w różnego rodzaju wystąpieniach i swoje przebogate życie, swoją energię oddawała bliskim, społeczności, wśród której żyła, oddawała Ojczyźnie – powiedział w Pogórskiej Woli premier Mateusz Morawiecki. - Helena Marusarzówna w 1939 roku, po napaści Niemiec na Polskę, poświęciła się ratowaniu ludzi, służyła jako łączniczka. Pochylam głowę przed Nią, przed jej towarzyszkami i towarzyszami trudnego, wojennego życia i jej wielkim bohaterstwem.

Na budynku szkoły podstawowej w Pogórskiej Woli został również oficjalnie odsłonięty mural odzwierciedlający przedwojenne zdjęcie niezłomnej narciarki i patriotki. Autorem muralu jest Ryszard Paprocki. - Pan premier swoją wizytą uszanował tę wspaniałą, bardzo młodą osobę, która w wieku zaledwie 23 lat została rozstrzelana przez Niemców, która bardzo aktywnie działała w czasie II wojny światowej, jeśli chodzi o przeprowadzanie różnych grup przez Tatry. Helena Marusarzówna odegrała w polskiej historii bardzo ważną rolę – zaznaczył starosta Roman Łucarz.

22.09.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?
| | | |