W sobotę, 25 września, w Tarnowie po raz trzeci odbędzie się Dzień Hetmański. To forma upamiętnienia postaci Wielkiego Hetmana Jana Amora Tarnowskiego. Tegoroczny Dzień zorganizowany jest dla uczczenia 460. rocznicy śmierci Wielkiego Hetmana oraz 490. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Obertynem.
Łucznicy, rycerze, rzemieślnicy, kuglarze, muzycy i historycy upamiętnią w sobotę, 25 września postać Wielkiego Hetmana Jana Amora Tarnowskiego.
W tym dniu obchodzony będzie po raz trzeci, zainicjowany przez Radę Osiedla nr 1 „Starówka”, Dzień Hetmański. Tegoroczny zorganizowany jest dla uczczenia 460. Rocznicy śmierci Wielkiego Hetmana oraz 490. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Obertynem. Tym razem odbędzie się w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. Projekt jest finansowany z budżetu Tarnowa.
- Po raz pierwszy Dzień Hetmański odbył się w roku 2018 z okazji 530. rocznicy urodzin Hetmana Jan Tarnowskiego oraz 460. rocznicy wydania wybitnego dzieła autorstwa Jana Tarnowskiego „ Rada sprawy wojennej”- wyjaśnia Ryszard Żądło, przewodniczący Rady Osiedla nr 1 „Starówka”. - Podczas drugiej edycji Dnia Hetmańskiego w 2019 roku odsłoniliśmy popiersie Jan Tarnowskiego i mural według grafiki Wojciecha Gersona. Chcemy poprzez organizację Dni Hetmańskich popularyzować wśród mieszkańców Tarnowa i regionu postaci wybitnego hetmana, przedstawienia jego zasług dla Rzeczypospolitej oraz naszego miasta, godne upamiętnienie wybitnego męża stanu epoki renesansu oraz integracja środowisk tj. szkół oraz stowarzyszeń będących partnerami w realizacji tej szlachetnej idei.
Współorganizatorami wydarzenia są przede wszystkim rada Osiedla nr 1. „Starówka”, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, a także Stowarzyszenie Zamek Tarnowski, Bractwo św. Jakuba, Fundacja Jana Hetmana tarnowskiego i II liceum Ogólnokształcące w Tarnowie. - Głównym wydarzeniem będzie turniej łuczniczy o Buławę Hetmańską, który rozpoczniemy o godzinie dziewiątej – informuje Ewa Kropiowska, Prezes Stowarzyszenia Zamek Tarnowski – nasz kolega Marek Czuba ze Stowarzyszenia Zamek Tarnowski wykonał trzy piękne buławy : złotą, srebrną i brązową, dla najlepszych zawodników. Powalczą o nie łucznicy z całej Polski.
Od godziny jedenastej w katedrze będzie można będzie można zobaczyć i poznać historię najpiękniejszego w Europie nagrobku Wielkiego Hetmana. Po złożeniu na nagrobku kwiatów, z katedry wyruszy do Muzeum Etnograficznego barwny korowód prowadzony przez bractwa rycerskie.
W południe salwą z hakownicy rozpocznie się kolejna część Dnia Hetmańskiego. Podobnie jak turniej łuczniczy, będzie się toczyć wokół Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. Rozpocznie ją spektakl Teatru Trójkąt z Zielonej Góry „ Czego nie wiecie o królach” . Aktorzy zaprezentują pierwszych władców, jako ludzi z „krwi i kości” z ich zaletami i przywarami. Przedstawią historię w atrakcyjnej formie za pomocą różnych technik teatralnych – wykorzystania teatru formy, lalek i rekwizytów, a także interakcji z widzem, czy tańca. Po spektaklu w muzeum zaplanowano panel popularnonaukowy „ Jan Tarnowski- Hetman Wielki Koronny i Mąż Stanu” z udziałem dr. Andrzeja Gładysza z KU i dr. Krzysztofa Moskala, podczas którego zaprezentowany zostanie m.in. film o bitwie pod Obertynem.
Od dwunastej wokół muzeum odbywać się będą pokazy rzemiosł dawnych, pokazy rycerskie, kulinarne, nauka tańców dworskich, strzelanie z łuku, rzuty toporkiem i inne atrakcje – wszystko w klimacie historycznym. Program wzbogacą uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego, którzy zaprezentują pieśni o Hetmanie oraz będą rozdawać jabłka hetmańskie i gazetki poświęcone bohaterowi wydarzenia.
Całość zakończy koncert w wykonaniu teatru Trójkąt „ Pieśni ucieszne” z wykorzystaniem stylowego instrumentarium inspirowanego średniowieczem. W skład repertuaru wchodzą zarówno autorskie teksty i kompozycje, jak i klasyczne pieśni kojarzone z epoką. Wstęp wolny.