Memu Miastu

 Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza 1 października na otwarcie wystawy fotografii Memu Miastu autorstwa Roberta Pranagala. Prezentowane fotografie są osobistym upamiętnieniem roli Lublina w historii odzyskania niepodległości i zaproszenie do odwiedzenia urokliwych zakamarków miasta.

 

Na wernisaż wystawy fotografii Memu Miastu oraz spotkanie z ich autorem, Robertem Pranagalem, zaprasza 1 październia o godzinie 18.00 Tarnowskie Centrum Kultury.

Prezentowane fotografie są osobistym upamiętnieniem roli Lublina w historii odzyskania niepodległości i cofnięciem się w czasie do miasta z okresu międzywojnia. Ta wystawa to zaproszenie do podróży śladami znakomitych polskich fotografików, którzy związani byli z Lublinem i fotografowali go w tamtym czasie, takich jak Edward Hartwig, Jan Bułhak czy też Stanisław Jacek Magierski. To również zaproszenie do odwiedzenia zakamarków miasta, które z różnych powodów oddziałują na autora. To wreszcie powrót autora do historycznych technik fotograficznych – tym razem do oleju – techniki popularnej w początkach XX w. wśród piktorialistów, takich jak np. Robert Demachy. Charakterystyczne jej cechy zostały wykorzystane do wykreowania nastroju i klimatu dwudziestolecia, nadając współczesnym fotografiom zupełnie nowego wymiaru. - Jeśli przyjmiemy, że fotografia jest dokumentem, to prace Roberta Pranagala paradoksalnie nim są i jednocześnie są dokumentu zaprzeczeniem. Są, bowiem ich powstanie to zapis na światłoczułej warstwie negatywu poddanego chemicznej obróbce, finalnie niezwykle trwałego i dającego się przechowywać dla potomnych. I gdyby autor na tym poprzestał, powstałoby kolejne – pewnie historycznie ważne – fotograficzne archiwum pokazujące miasto Lublin z roku 2018.

Tyle, że Robert Pranagal uznał, że taki wizerunek miasta to za mało. Wybrał drogę żmudnej i kapryśnej techniki oleju, świadomie stając się fotografem z przełomu XIX i XX wieku. Taka postawa wyklucza pośpiech i wręcz zmusza do skupienia w czasie pracy. Siłą rzeczy fotograf kontempluje rzeczywistość, wybierając miejsca które jego zdaniem (po obróbce) przywracają klimat miasta sprzed stu lat. I takie właśnie działanie, ta mistyfikacja odbiera tym pracom walor fotograficznego dokumentu. Pewnie na szczęście, bo w tym swoim pędzie, zabieganiu nie zauważamy już siedzących na podwórku sąsiadów, bawiących się dzieci i malowniczych zaułków własnego miasta – napisał kurator wystawy Lucjan Demidowski.

Wystawa czynna będzie od 2 do 30 października. Galeria TCK czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00, w soboty w godz. 10.00-17.00. Bilety w cenie 5 zł i 3 zł (ulgowy).

29.09.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Czy uważasz, że osoby zaszczepione powinny mieć więcej przywilejów w korzystaniu z miejsc publicznych niż osoby niezaszczepione?
| | | |