Od 25 października w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie oglądać będzie można wystawę rzeźb w drewnie, których autorem jest Jan Styszko. Wystawa „Ożywione” czynna będzie do końca stycznia 2022 roku.
Muzeum Okręgowe w Tarnowie przygotowuje nową wystawę - „Ożywione”. Tym razem będzie można na niej zobaczyć rzeźby w drewnie, których autorem jest tarnowianin Jan B. Styszko. Ekspozycja będzie dostępna od 25 października w Muzeum Etnograficznym.
Z Tarnowem Jan Styszko związany jest od 1949 roku. Tu uczęszczał do szkoły oraz podjął pracę w Zakładach Azotowych. W początkach lat 70. oglądając widokówki z ludowymi szopkami, postanowił podobną szopkę sam zrobić. Kupił ogrodniczy scyzoryk i zrealizował swój zamiar. Zaczął zbierać rzeźbę ludową i sam od czasu do czasu próbował wyrzeźbić podobne figurki. Na początku XXI w. poznał wielu twórców ludowych z okolic Żywca. Jednym z nich był zaliczany do najwybitniejszych rzeźbiarzy ludowych Stanisław Kwaśny z Mesznej, za namową którego zaczął więcej rzeźbić. Z biegiem lat zaczął tworzyć figurki o innej tematyce – mniej „ludowej”, ale nadal inspirowanych tą sztuką. – Dzisiaj właściwie to nie bardzo wiem, do jakiej grupy twórców mam siebie zaliczyć: twórcy ludowi twierdzą, że nie jestem już twórcą ludowym, bo obecne tematy moich rzeźb nie są ludowe; twórcy profesjonalni – że nie mam wykształcenia artystycznego, zatem nie mogę być twórcą profesjonalnym. Więc chyba jestem twórcą nieprofesjonalnym i na dodatek… emerytem! Ale dzięki temu ostatniemu mam czas na to, by realizować swoje – te mniejsze i te większe – rzeźbiarskie wizje – wyjaśnia tarnowianin.
Ma na swoim koncie liczne wystawy: w Tarnowie, Ryglicach, Zabierzowie, Bielsku-Białej, Nowym Sączu, Bochni, Legnicy, Krakowie, Tychach, Żywcu i innych. W 2018 r. i w 2019 r. – na zaproszenie dyrektora artystycznego Eugeniusza Zegadły,brał udział w XI i XII Międzynarodowym Konkursie Sztuki „Art. Naif Festiwal” w Katowicach. Kilkakrotnie uczestniczył w konkursach rzeźbiarskich sztuki ludowej, gdzie otrzymywał wyróżnienie. W 2017 r. wziął udział w Międzynarodowym Konkursie „Satyrykon” w Legnicy.
Wystawę można będzie zwiedzać do końca stycznia 2022 roku.