„Brzeskie drogi do niepodległości” to film, który będzie można zobaczyć 5 listopada podczas specjalnego pokazu w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku. Wielka Wojna to nie jedyny temat wieczoru. Będzie jeszcze film o osobliwościach Górskiego Karabachu oraz materiał poświęcony postaci Ryszarda Kołdrasa. Wszystkie zaprezentowane filmy zrealizowało Studio.pl.
Rola Brzeska jako miasta na bezpośrednim zapleczu frontu od grudnia 1914 roku do maja 1915 roku, bitwy, które rozegrały się w sąsiedztwie miasta, pierwsza w historii na świecie linia poczty lotniczej, szczegóły dotyczące wykorzystania samolotów startujących z podbrzeskich lotnisk. Tym zagadnieniom poświęcony jest film dokumentalny „Brzeskie drogi do niepodległości”. Zaplecze lotnisk w Jasieniu, Brzesku i Biadolinach, z których korzystało około 30 samolotów i elita pilotów austrowęgierskich, obsługiwane było przez cztery kompanie, liczące w sumie ponad 700 osób. Statki powietrze odegrały poważną rolę w rozstrzygnięciu największej na froncie wschodnim operacji militarnej. Za ich pomocą dostarczano pocztę do oblężonej Twierdzy Przemyśl. Przy udziale lotnictwa zorganizowano także nietypową akcję marketingową piwa z okocimskiego browaru.
Część materiału traktuje o tym, jak wyglądała Wielka Wojna z perspektywy jednego człowieka. W filmie znalazły się bowiem cytaty z frontowej korespondencji Adama Petersa, kóry po wojnie pracował jako miejski lekarz w Brzesku. Wcześniej, służąc w CK armii, pisywał do swojej narzeczonej, a następnie żony. Do korespondencji wykorzystywał fotografie z miejsc, w których przebywał lecząc chorych w lazaretach. W filmie - za zgodą autorów – wykorzystano m.in. rysunki badacza historii lotnictwa dr Krzysztofa Wielgusa oraz zdjęcia należące do brzeskiego kolekcjonera fotografii Marka Sukiennika.
Podczas wieczoru można będzie także zobaczyć film na temat osobliwości Górskiego Karabachu oraz materiał „Przeciw wiatrakom”, poświęcony postaci Ryszarda Kołdrasa. Górnik, dyrektor bocheńskiej Kopalni Soli i animator kultury, który tworzył także prace plastyczne, zginął w wypadku samochodowym przed 25 laty.
Wszystkie materiały zrealizowane zostały przez Studio.pl. Początek pokazu, na który Studio.pl zaprasza wraz z Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku o godzinie 18.00. Bezpłatne wejściówki do odbioru w bibliotece.
Zapowiedź filmu: https://fb.watch/8_B-h9Ewmg/