Happeningiem inspirowanym twórczością Jana Głuszaka „Dagaramy” rozpocznie się 26 listopada tegoroczny Festiwal ArtFest. Osiemnasta edycja Festiwalu będzie, jak zapowiadają organizatorzy, połączeniem przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
W piątek, 26 listopada, rozpocznie się w Tarnowie święto szeroko rozumianej sztuki czyli Festiwal ArtFest. Tegoroczną inspiracją do stworzenia osiemnastej edycji Festiwalu były hasła: miasto przyszłości, rok Lema, tradycja Tarnowa, nowe przestrzenie czy rzemieślnicza sztuka kulinarna. - W tej edycji połączymy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Przyszłość widzianą oczami Lema, Dagaramy i współczesnych artystów. Przeszłość gdzieś utrzymaną w tradycji, którą eksplorujemy zarówno w architekturze jak i w literaturze o sztuce i ten czas współczesny, w którym żyjemy, w którym mamy swoje własne kłopoty, nawet tak przyziemne, jak zdrowie, o którym też będziemy podczas ArtFestu mówić – mówi Agnieszka Kawa zastępca prezydenta Tarnowa.
ArtFest rozpocznie się na rynku happeningiem uczniów Zespołu Szkół Plastycznych, inspirowanym twórczością Jana Głuszaka „Dagaramy”. Dzień później BWA zaprasza do Parku Strzeleckiego na Silent Disco, czyli taniec w słuchawkach. W niedzielę najmłodsi będą mogli uczestniczyć w Małym ArtFeście na wystawie „Wspaniała atmosfera”, a starszych jej autor oprowadzi po swoich dziełach. Będzie także wernisaż wystawy „W Krainie Jutra nie umiera nikt”.
Kolejne wydarzenia ArtFestowe zaplanowane są na środę – wtedy też zobaczyć będzie można performans audiowizualny oraz wykład performatywny o elektryczności i sztuce. 2 grudnia natomiast zaprezentowane zostaną prace z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej i prywatnej kolekcji Jana Pastuły – „Kolekcja – Sammlung”.
Sporo będzie się dziać także w sobotę, 4 grudnia. W południe Małgorzata Baruch wprowadzi tarnowian w rytm aerobiku w stylu Jane Fondy, a dzieci w tym czasie będą mogły pograć na starych i nowych komputerach w oldschoolowe gry. Będą także zajęcia z robotyki przy pomocy zestawów Lego Spike Prime. W niedzielę Stanisław Lem zabierze małych uczestników w podróż w przyszłość, a w środę, 8 grudnia, Dominik Kuboń pokaże starszym jak szukać kosmicznych inspiracji w sztuce.
10 grudnia, w piątek, będzie można powrócić do czasów dyskietek i 8 bitów. W BWA odbędzie się wernisaż prac demoscenowych (sztuka komputerowa) tworzonych w Polsce, w tym i w Tarnowie. Dzień później, dla odbiorców w każdym wieku, obserwatorium astronomiczne w Rzepienniku Biskupim przygotowało spacer z animacjami dedykowany lotowi kosmicznemu Jurija Gagarina. W niedzielę BWA ponownie wróci do demosceny wykładem profesora Piotra Mareckiego oraz oprowadzaniem po wystawie „8 bitów sztuki”.
Środa, 15 grudnia poświęcona zostanie UFO w starej kamienicy, gdzie dr Agnieszka Partridge opowie o futuryzmie w ceramice architektonicznej.
ArtFest zakończy wernisaż rysunków i archiwów ze zbiorów Mariana Mikuły o Janie Głuszaku „Dagaramie”.
W ramach wydarzeń, do zabawy, podobnie jak w roku ubiegłym, włączy się cukiernia „Ana Belle Patisserie” z ArtFestowymi Kosmicznymi Ciasteczkami oraz Cycuszkami ArtFestowymi. Część dochodów z ich sprzedaży zostanie przeznaczona na akcję rehabilitacji dla kobiet po operacjach onkologicznych piersi, prowadzoną przez Szpital im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie. Artystyczne monoporcje będą sprzedawane do 16 grudnia. Nowością będzie dołączenie się do festiwalu piekarni „Schrupane” – w każdą sobotę, począwszy od 20 listopada do 11 grudnia, będzie można tam kupić ArfFestowy Kosmiczny Chleb.
Festiwal Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza, czyli byłego dyrektora BWA, to próba połączenia różnych dyscyplin sztuki oraz tego, co wokół niej. – My tradycję kontynuujemy i staramy się, by co roku festiwal zaskakiwał – mówi Ewa Łączyńska-Widz, dyrektorka Biura Wystaw Artystycznych.
Szczegółowe informacje dotyczące godzin i miejsc poszczególnych wydarzeń można znaleźć tutaj.
Organizatorem wydarzenia jest Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, a patronat objął prezydent miasta Roman Ciepiela. Projekt został zrealizowany z budżetu miasta oraz dzięki sponsorowi Mecenasa Kultury Tarnowa 2021 - Browarowi Trzech Kumpli.