Nowy oddział muzeum

 W poniedziałek, 29 listopada, w Tarnowie otwarte zostanie uroczyście Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci. Podczas konferencji prasowej przybliżona została historia jego powstania i plany związane z przyszłą działalnością.

 

Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci to nowy oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, który powstał na gruncie dawnej Izby Pamięci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przy ulicy Mościckiego 29. Budynek Centrum znajduje się na terenie dawnych koszar (tzw. koszar dolnych), w których w okresie międzywojennym stacjonował 16 Pułk Piechoty Wojska Polskiego.  Pomysłodawcą i faktycznym twórcą placówki jest gen. bryg. Zdzisław Baszak – żołnierz 16 Pułku Piechoty, uczestnik walk pod Pszczyną, aktywnie zaangażowany w działalność konspiracyjną w ramach Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, po wojnie aresztowany i więziony przez komunistów, organizator tarnowskich struktur Światowego Związku Żołnierzy AK.

Głównym zadaniem Oddziału jest przywracanie i przekazywanie pamięci historycznej, tłumaczenie trudnych i skomplikowanych meandrów polskiej przeszłości. Podstawę do działalności edukacyjnej  i popularyzacyjnej instytucji stanowi stała ekspozycja muzealna poświęcona ważnym, przede wszystkim dla Tarnowa i regionu, aspektom związanym z II wojną światową. Przypomina ona historię, tradycję i wysiłek bojowy dwóch „tarnowskich” pułków: 16 Pułku Piechoty oraz 5 Pułku Strzelców Konnych. Unaocznia okrucieństwa września 1939 roku oraz późniejszej niemieckiej okupacji Tarnowa i regionu. Ukazuje warunki życia, a także przybliża bohaterskie postawy mieszkańców stawiających czoła nieprzyjacielowi. Odwołuje się do istniejących struktur oraz prowadzonych form działalności konspiracyjnej. Przywołuje życiorysy ważnych postaci oraz wydarzenia rozgrywające się w tym czasie w okolicy, m.in. pierwszy masowy transport Polaków do KL Auschwitz, operację III Most, w wyniku której na Zachód udało się dostarczyć elementy tajnej broni Hitlera – rakiety V2, czy bitwę na Jamnej, największą w tej części Polski w trakcie akcji „Burza”. Prezentowane treści uzupełniają liczne obiekty pochodzące ze zbiorów Działów Historii oraz Sztuki tarnowskiego Muzeum, w tym: przykłady umundurowania, uzbrojenia, fotografie, dokumenty oraz inne, często unikatowe, pamiątki z okresu

II wojny światowej.

Oferta Centrum skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Składają się na nią specjalnie przygotowane propozycje lekcji muzealnych, w trakcie których uczestnicy zetkną się z przeszłością oraz poznają interesujące fakty. Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci ma być również punktem spotkań ze świadkami historii, badaczami, autorami publikacji, przestrzeń realizacji wydarzeń kulturalnych, miejsce, gdzie historia jest wciąż żywa, i w którym wciąż odkrywa się ją na nowo.

W poniedziałek, 29 listopada o godzinie 13.00, Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci, w obecności wielu gości, zostanie uroczyście otwarte. Mieszkańcy Tarnowa zwiedzać je będą mogli od wtorku i do niedzieli, 5 grudnia, zwiedzanie będzie bezpłatne.

 

 

 

23.11.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Czy uważasz, że osoby zaszczepione powinny mieć więcej przywilejów w korzystaniu z miejsc publicznych niż osoby niezaszczepione?
| | | |