Na kilku tarnowskich przystankach pojawiły się zdjęcia i grafiki dotyczące historii Grabówki. To inicjatywa Rady Osiedla Grabówka, która w ten sposób postanowiła uprzyjemnić mieszkańcom czas oczekiwania na autobus. To też dobry pomysł na estetycznie wyglądające wiaty przystankowe. Przyjemne z pożytecznym.
Sześć przystanków na tarnowskiej Grabówce zdobią już specjalne archiwalne zdjęcia i grafiki, które opowiadają o historii tej części miasta. Pomysł na urozmaicenie przystanków powstał jeszcze w 2019 roku, kiedy zawieszone zostały pierwsze, archiwalne zdjęcia na wiacie przy ulicy Lwowskiej i Goslara. – Ta inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców, więc postanowiliśmy zrobić ich więcej. Niestety pandemia nieco pokrzyżowała nam plany i dopiero w tym roku udało nam się dokończyć pomysł – mówi pomysłodawczyni i koordynatorka akcji, Krystyna Drozd, przewodnicząca Rady Osiedla Grabówka.
Na pozostałych przystankach: Lwowska – Krupnicza, Lwowska – Kowalska, Lwowska – Starodąbrowska, Starodąbrowska – Słoneczna oraz Słoneczna - Fatimskiej kolejne grafiki i informacje zawisły w grudniu. Znajdują się na nich fotografie powojenne i z początku dwudziestego wieku, które użyczyło Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz grafiki wykonane przez tarnowskiego artystę, Michała Porębę. Przeczytać też można o historii Grabówki oraz zapoznać się z wieloma ciekawostkami z tej części miasta.
- Mieszkaniec stojąc na przystanku może się czegoś dowiedzieć o Grabówce. To też dowód na to, że wiaty mogą po prostu ładnie wyglądać – dodaje koordynatorka.
Historyczne plakaty zostały zawieszone dzięki pomocy Zarządu Dróg i Komunikacji, a sfinansowane zostały z tegorocznego budżetu Rady Osiedla Starówka. W planach jest także ozdobienie kolejnych przystanków w taki sam sposób.