Powiat z budżetem

 Powiat tarnowski ma budżet na 2022 rok. Przyjęta przez radnych uchwała budżetowa zakłada wydatki na poziomie przeszło 210 mln zł. Kwota ta może się jeszcze zwiększyć, gdyż czynione będą starania o pozyskanie dodatkowych pieniędzy na planowane przedsięwzięcia.

 

Radni powiatu tarnowskiego uchwalili budżet na 2022 rok. - To jest budżet wymagający, gdyż nie ograniczamy inwestycji i działań rozwojowych mimo spodziewanych mniejszych wpływów z podatku PiT i mniejszej subwencji oświatowej. Jestem też przekonany, że w ciągu roku pojawią się nowe propozycje i programy, z których będziemy mogli skorzystać i zwiększyć tym samym dochody powiatu – twierdzi starosta Roman Łucarz.

Jednym z największych zadań inwestycyjnych będzie dokończenie remontu mostu w Ostrowie. Na ten cel w budżecie zapisano przeszło 15 mln zł. Kontynuowana będzie przebudowa drogi powiatowej Karwodrza – Łękawica – Trzemesna – Skrzyszów – Ładna. Na inwestycję, współfinansowaną ze środków Unii Europejskiej, zaplanowano na 2022 rok około 5,5 mln zł.

Przeszło 4 mln zł pójdzie na przebudowę drogi Więckowice – Grabno. Inwestycja realizowana będzie w ramach rządowego programu „Polski Ład”. Z tego samego programu dofinansowane będą również dwa inne powiatowe przedsięwzięcia – budowa Zakładu Aktywności Zawodowej przy SOSW w Wierzchosławicach- Dwudniakach (530 tys. zł) i remont budynku DPS w Nowodworzu (przeszło 1,2 mln zł). Ze środków własnych starostwa przewidywana jest przebudowa i rozbudowa DPS w Wietrzychowicach (1,3 mln zł).

Prawie 3 mln zł kosztować będzie kontynuacja budowy systemu e-usługi w informacji przestrzennej powiatu tarnowskiego. Przedsięwzięcie współfinansowane jest z Funduszy Europejskich. Internat ZSLiT w Wojniczu rozbudowany zostanie o szyb windowy (290 tys. zł). Przy ZSP w Zakliczynie wybudowane zostanie boisko sportowe – na ten cel w budżecie jest prawie pół miliona zł.

Są zagwarantowane środki finansowe na dokończenie przebudowy budynku administracyjno-biurowego przy ul. Ostrogskich w Tarnowie, gdzie mieścił się będzie wydział transportu i komunikacji Starostwa Powiatowego. Są zagwarantowane pieniądze na dotacje dla gmin na budowę chodników, ścieżek rowerowych i inne zadania wzdłuż dróg powiatowych, a także na nowe nakładki asfaltowe na powiatowych jezdniach. Wykonanych zostanie sporo projektów oraz dokumentacji technicznych dla planowanych przyszłych przedsięwzięć, w tym m.in. na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego dla przebudowy drogi Siepietnica – Lubaszowa (561 tys.zł).

 

29.12.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Czy uważasz, że już pora na zniesienie obostrzeń związanych z pandemią?
| | | |