Nie 39,9 a 55 milionów euro otrzyma na inwestycje Stowarzyszenie Aglomeracja Tarnowska. Wniosek o zwiększenie środków przyznanych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych złożony przez prezydenta Tarnowa do marszałka Małopolski został uwzględniony i Stowarzyszenie może już planować kolejne działania.
Wśród uwag do projektu programu „Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-227” znalazł się m.in. wniosek prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli o zwiększenie ogólnej alokacji środków na wszystkie Zintegrowane Inwestycje Terytorialne w Małopolsce i konkretnie - o zwiększenie alokacji środków na ZIT Tarnowa. Zarząd Województwa Małopolskiego wniosek uwzględnił i Stowarzyszenie Aglomeracja Tarnowska, które pracuje pod przewodnictwem Romana Ciepieli i zajmować się będzie inwestycjami w ramach ZIT, otrzyma nie 39,9 mln euro, jak pierwotnie zakładano, a 55 mln euro. Obecnie miasto i gminy wchodzące w skład stowarzyszenia opracowują listę planowanych inwestycji, które znajdą się w strategii ZIT. Obejmują one m.in. zagadnienia: bezpieczeństwa cyfrowego, ochrony przed zmianami klimatu, przygotowania kadr dla nowoczesnej gospodarki, kultury i nauki oraz tworzenia infrastruktury dla rozwoju turystyki, a także wsparcie ochrony zdrowia.
Celem Stowarzyszenia Aglomeracja Tarnowska jest współpraca miasta i gmin wchodzących w jego skład w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, aby móc wspólnie wykorzystać unijne środki w nadchodzącej perspektywie finansowej. Obecny projekt nowej unijnej Umowy Partnerstwa wyraźnie i mocno podkreśla znaczenie współpracy miasta z jego obszarem funkcjonalnym, czyli okolicznymi gminami. Takie miasta jak Tarnów, silnie oddziałujące na region, są główną osią Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, a struktury tworzone przez te miasta i będące w ich oddziaływaniu gminy, takie jak Stowarzyszenie Aglomeracja Tarnowska, służyć mają realizacji wspólnych projektów odpowiadających w sposób kompleksowy na potrzeby i problemy miast i obszarów z nimi powiązanych.