Dla Ukrainy – każdy może pomóc

 Tarnów intensywnie przygotowuje pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Organizowane jest miejsce czasowego pobytu, rozpoczęto zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. Pomoc deklarują też mieszkańcy miasta, niektórzy chcą pod własny dach przyjąć osoby uciekające przed wojną.

 

Do Polski przybywa coraz więcej uchodźców z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. W Małopolsce przygotowywane są tzw. huby, do których zorganizowanym transportem ze wschodniej granicy trafiać będą osoby potrzebujące czasowego zakwaterowania. Jeden z nich będzie działał w Tarnowie. Prezydent Roman Ciepiela zaproponował wojewodzie małopolskiego dwie lokalizacje: budynek dawnej bursy międzyszkolnej przy ul. Św. Anny i halę przy ul. Gumniskiej. Władze wojewódzkie zaakceptowały obiekt bursy i dzisiaj rozpoczęły się tam prace, których pozwolą dostosować nieczynny od pewnego czasu budynek do zamieszkania przez około 200 osób. Przez weekend pracownicy Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych przeprowadzą odświeżenie pomieszczeń, w poniedziałek do dawnej bursy trafić mają łóżka, pościel i najpotrzebniejsze umeblowanie. Opiekę nad uchodźcami, którzy czasowo zamieszkają przy ul. Św. Anny, sprawować będzie Centrum Usług Społecznych.

Z Urzędem Miasta Tarnowa i miejskimi instytucjami kontaktują się też tarnowianie, którzy chcą pomóc uchodźcom, oferując m.in. środki czystości, lekarstwa, żywność, odzież. Od dzisiaj wszystkie potrzebne rzeczy zbierane są w magazynie przy ulicy Nadbrzeżnej Dolnej 7. Tam gromadzone są dary od tarnowian, przeznaczane zarówno dla uchodźców w Tarnowie, jak i do wysłania na Ukrainę w organizowanych przez różne instytucje pomocowe konwojach humanitarnych. Zbiórka prowadzona jest przez całą dobę. W liście skierowanym do prezydenta Romana Ciepieli, mer Winnicy, miasta partnerskiego, poprosił m.in. o takie rzeczy jak: opaski uciskowe, bandaże homestatyczne, quadkoptery z noktowizorem, kamery termowizyjne (4 szt.). Potrzebne są składane łóżka polowe oraz kojce (łóżeczka turystyczne dla małych dzieci), zbierane są też śpiwory, karimaty, produkty higieny osobistej (w tym pampersy). Ponadto niezbędne są ubrania dla dzieci, żywność, szczególnie ta dla najmłodszych, czyli przeciery i dania w słoiczkach, mleko modyfikowane dla niemowląt, kaszki i musy. Osoby, które przyniosą dary do magazynu, proszone są, by na opakowaniu napisały informację z dokładnym opisem – co i w jakiej ilości znajduje się w paczce. Wszystko po to, by sprawnie móc rozdysponować zgromadzone rzeczy.

Koordynację informacji dla uchodźców wzięło na siebie Tarnowskie Centrum Informacji (Rynek 7), które przygotowuje ulotki w języku ukraińskim z potrzebnymi adresami i numerami telefonów i innymi niezbędnymi aspektami formalno-prawnymi, dotyczącymi, pobytu w Polsce, które mogą być niezbędne przybywającym do Tarnowa Ukraińcom.

Ponieważ sporo tarnowian oferuje pomoc jako wolontariusze przy opiece nad uchodźcami, również te zgłoszenia przyjmować będzie TCI i koordynować działania wolontariatu. Jak informuje dyrektor instytucji, Marcin Pałach, bardzo potrzebni są wolontariusze posługujący się językiem ukraińskim. Punkt informacji w TCI odpowiada za zbieranie informacji nt. aktualnych potrzeb uchodźców z Ukrainy, którzy przybędą do Tarnowa oraz propozycji i możliwości udzielenia konkretnej pomocy oferowanej przez mieszkańców naszego miasta i regionu. Stanowi także centrum organizowanego zespołu wolontariatu.

Ochotników, którzy chcieliby włączyć się w planowane akcje pomocowe, prosimy o zgłaszanie się osobiście do punktu (Rynek 7, parter), poprzez adres e-mail ukraina@it.tarnow.pl  (preferowany),  media@umt.tarnow.pl (alternatywny) lub telefonicznie 14 688 90 94. Wśród planowanych wolontariackich zadań do realizacji będą m.in. obsługa informacyjna, wsparcie w tłumaczeniach językowych, wsparcie organizacyjne realizowanych działań pomocowych. Aby dołączyć do zespołu wolontariuszy konieczne jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który dostępny jest pod internetowym adresem: https://tiny.pl/9l64p

Punkt informacji dla uchodźców z Ukrainy jest czynny: w dni powszednie w godz. 8.00-18.00, w soboty i niedziele w godz. 9.00-17.00.

Pomoc deklarują też sami mieszkańcy miasta, zgłaszając chęć przyjęcia uchodźców do własnych mieszkań. Koordynacją pomocy zajmuje się w mieście Wydział Bezpieczeństwa Publicznego, mieszczący się przy ul Nadbrzeżnej Dolnej 7

 

 

 

 

 

 

 

25.02.2022
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |