W Tarnowie z dnia na dzień przybywa uchodźców z walczącej Ukrainy. Pierwsze matki z dziećmi zamieszkały w bursie przy ul. Św. Anny, przy ulicy Wałowej ruszył punkt pomocy rzeczowej, działa nowy punkt zbiórki darów, tarnowianie mieszkający za granicą gromadzą dary dla Ukrainy i przysyłają do miasta, przybywa wolontariuszy, organizowana jest pomoc prawna.
W Tarnowie rozwija sie akcja pomocy dla Ukrainy, z dnia na dzień przybywa też uchodźców.
Obecnie głównym punktem gromadzenia darów dla Ukrainy jest budynek szkoły podstawowej nr 2 przy ulicy Szewskiej – ten punkt będzie działał do najbliższego piątku, a później zastąpi go, uruchomiony dzisiaj, punkt mieszczący się w Hali Sportowo-Widowiskowo-Sportowej Pałacu Młodzieży przy ulicy Gumniskiej. Tam dary będą przyjmowane codziennie od godziny 9.00 do 17.00.
Co jest najbardziej potrzebne? Przede wszystkim śpiwory, kołdry, koce oraz materace, środki higieny dla dorosłych i dzieci, pampersy, wszelkiego rodzaju środki opatrunkowe i witaminy, żywność z długimi terminami przydatności do spożycia, woda butelkowa. Ostatnio z Ukrainy dotarły również informacje, że bardzo przydatne będą naładowane powerbanki o dużej pojemności, aby ci, którzy zostali na Ukrainie i uchodźcy, mieli cały czas czynne swoje telefony. Z Ukrainy docierają również prośby o ręczne krótkofalówki o jak największym zasięgu.
Przy ulicy Wałowej 37 ruszył punkt pomocy rzeczowej dla uchodźców, którzy mogą tam otrzymać m.in. żywność i środki higieny. O punkcie, który działać będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00, z przerwą na zaopatrzenie od godziny 12.00 do 13.00, informuje tablica z napisem „Pomoc dla Ukrainy. Wsparcie rzeczowe”. Podobne tablice w kolorach ukraińskiej flagi pojawią się również na innych obiektach miejskich oferujących pomoc dla Ukraińców.
Wczoraj rozpoczęła działalność - w roli miejsca zamieszkania uchodźców - była bursa międzyszkolna przy ulicy Św. Anny. Do dzisiaj zamieszkało tam 17 osób, w większości matek z dziećmi. Warunki są dość spartańskie, ale bursa została wyposażona w łóżka i podstawowe meble, sprawnie działają wszystkie urządzenia sanitarne i kuchnia, jest pełne zaopatrzenie w środki czystości oraz napoje i żywność. Bardzo przydatna okazała się sala zabaw dla dzieci, które mają do dyspozycji mnóstwo zabawek dostarczonych przez tarnowian. Z pierwszymi uchodźcami, którzy zamieszkali w bursie, spotkał się wczoraj prezydent Roman Ciepiela, który rozmawiał z młodymi matkami o sytuacji w ich rodzinnych miastach na Ukrainie oraz o tym, jakiej pomocy oczekują od Tarnowa.
Centrum Usług Społecznych skierowało wczoraj do chętnych tarnowskich rodzin pięć osób z grona uchodźców, którzy przybyli do miasta, 28 osób znalazło dotychczas zakwaterowanie w Domu Studenta przy ulicy Słowackiego.
Aktywnie i z poświęceniem działają wolontariusze, których do TCI zgłosiło się już ponad 220. Pomagają przy przyjmowaniu i segregacji darów, działają w punkcie informacyjnym dla uchodźców na tarnowskim dworcu PKP, przekazują Ukraińcom przejeżdżającym przez Tarnów pociągami żywność i napoje, są tłumaczami i opiekunami. Bardzo mobilizują się tarnowianie mieszkający za granicą, którzy organizują zbiórki darów dla Ukrainy i przesyłają je do miasta. Ze Szwajcarii ma dotrzeć dzisiaj transport z czterema tonami różnych produktów, dwa w pełni załadowane tiry mają przyjechać z Wielkiej Brytanii. W transportach znajdują się posegregowane już i umieszczone na europaletach środki higieny, w tym dla niemowląt i dzieci, kosmetyki oraz długoterminowa żywność. Z rozmów z organizatorami zbiórek wynika, iż to dopiero początek ich działań i zapowiadają kolejne dostawy.
Jako wolontariusze chcą działać również tarnowscy prawnicy zrzeszeni w Izbie Adwokackiej, którzy postanowili świadczyć nieodpłatną pomoc prawną dla uchodźców. Prezydent Roman Ciepiela zaprasza wszystkich obywateli Ukrainy, którzy obecnie przebywają w Tarnowie, na spotkanie integracyjne, które odbędzie się we foyer sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w najbliższą sobotę, 5 marca, o godzinie 15.00. – Chcemy, aby nasi przyjaciele z Ukrainy nie czuli się samotni, aby mogli spotkać się swoim gronie, porozmawiać, wymienić kontaktami, doświadczeniami, poradami… – mówi prezydent Tarnowa. – Wcześniej, również w sobotę, Tarnowskie Centrum Informacji organizuje dla uchodźców spacer po Tarnowie, aby mogli trochę poznać miasto, w którym zamieszkali. Wszystkie informacje na ten i inne tematy są publikowane na miejskich stronach internetowych www.tarnow.pl w języku ukraińskim i polskim.
Prezydent powołał również swojego pełnomocnika, który koordynował będzie wszystkie działania związane z pomocą humanitarną dla Ukrainy oraz z uchodźcami, którzy zamieszkają w mieście. Został nim Grzegorz Habel, emerytowany oficer policji, były komendant Komisariatu Policji Tarnów-Centrum.
Na zdjęciu: prowadzony przez miasto punkt informacyjny dla uchodźców na tarnowskim dworcu PKP.