Samorząd województwa małopolskiego przeznaczy około 100 milionów złotych na zadania związane z napływem uchodźców wojennych z Ukrainy. Pomóc ma w tym Małopolska Tarcza Humanitarna, podzielona na pakiety odpowiadające najpilniejszym potrzebom uchodźców i samorządów. Szybka, bezpośrednia pomoc zostanie też skierowana do Obwodu Lwowskiego – partnerskiego regionu Małopolski.
17 marca w Krakowie odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Sterującego ds. Koordynacji Systemowego Wsparcia Uchodźców z Ukrainy w ramach Małopolskiej Tarczy Humanitarnej, który zajmuje się pracami związanymi z długoterminowymi działaniami na rzecz ofiar wojny. Decyzją samorządu województwa małopolskiego, na zadania związane z pomocą uchodźcom, przeznaczone zostanie około 100 milionów złotych. - Spotykamy się dziś, aby omówić kwestie najpilniejsze: sprawy organizacyjne, zabezpieczenie środków na realizację zadań pomocy uchodźcom. Wszystkie decyzje będziemy podejmować wspólnie. W budżecie samorząd województwa zabezpieczył na ten cel 10 milionów złotych, reszta środków, czyli około 90 milionów będzie pochodzić z funduszy unijnych. Potrzebna będzie jeszcze zgoda Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz zgoda Komisji Europejskiej, jednak już dziś cieszę się, że my, jako Komitet jesteśmy jednogłośni w tej sprawie – mówił marszałek Witold Kozłowski dodając, że kwota wsparcia, jaką przekaże samorząd Małopolski, będzie dostosowywana do bieżących potrzeb i w miarę możliwości zwiększana. Podczas posiedzenia Komitetu podkreślono, że w pomoc uchodźcom zaangażowane są jednostki kultury, dla których samorząd województwa jest organizatorem lub współorganizatorem, a także poszczególne departamenty UMWM. Przedsiębiorstwo Usług Hotelarskich i Turystycznych udostępniło już 5 tysięcy miejsc noclegowych z pełnym wyżywieniem. Organizowane są zbiórki, wolontariat i transport. Departament Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej proceduje akcje przekazania sprzętu do szpitali ukraińskich. Fundacja ArcelorMittal zadeklarowała przekazanie na ten cel 250 tysięcy złotych. Zakup będzie koordynował Urząd Marszałkowski wspólnie z Krakowskim Szpitalem Specjalistycznym im. Jana Pawła II. - Pacjentów w naszych placówkach przybywa, ale rośnie także liczba osób chętnych do pracy. Mamy informacje, że pielęgniarki i lekarze z Ukrainy zgłaszają się do pomocy. Do dziś, z usług wojewódzkich podmiotów leczniczych skorzystało 750 pacjentów ukraińskich, 45 osób jest hospitalizowanych, w tym 15 dzieci i 30 dorosłych - mówił wicemarszałek Łukasz Smółka, który przedstawił także informacje dotyczące transportu kolejowego, z którego korzystają uchodźcy. - Już 27 lutego uruchomiliśmy pierwszy pociąg humanitarny Kolei Małopolskich. W tym zakresie Koleje Małopolskie, PolRegio i Koleje Dolnośląskie współpracują z PKP Intercity. Pociągami w Małopolsce przewieziono już około 30 tysięcy osób.
Podczas spotkania zdecydowano także, że do Obwodu Lwowskiego – partnerskiego regionu Małopolski, zostanie skierowana szybka, bezpośrednia pomoc w kwocie do 3 milionów złotych, w formie finansowej lub rzeczowej. Zostanie to uzgodnione z władzami regionu partnerskiego. - Zależy nam na tym, by ta pomoc dotarła błyskawicznie. Nie tylko my zmagamy się z problemami dotyczącymi pomocy uchodźcom. Szacuje się, że w ostatnich dniach do Lwowa dotarło prawie 200 tysięcy mieszkańców wschodniej Ukrainy, którzy szukają bezpiecznego schronienia, nie chcą jednak opuszczać kraju. Sytuacja tam jest bardzo trudna, a nasze wsparcie niezbędne - mówił marszałek Witold Kozłowski, uzasadniając wniosek przekazania środków finansowych.
Do mieszkańców Małopolski wystosowany został specjalny apel:
Drodzy Mieszkańcy Małopolski!
24 lutego 2022 roku, Federacja Rosyjska pod osłoną nocy napadła na niepodległą Ukrainę, naszych wschodnich sąsiadów. Od tego dnia żołnierze i cywile Ukrainy bohatersko stawiają czoła niszczycielskiej agresji Federacji Rosyjskiej. Bronią swoich miast, swojej historii i honoru, kiedy próbuje się zdeptać ich wolność i godność. Kiedy żołnierze rosyjscy otwierają ogień do Ukraińców, My – Polacy, Małopolanie otwieramy swoje granice, serca i domy.
Upomina się przeszłość i trudna historia, upomina się o zbudowanie mostu przyjaźni Polski i Ukrainy. Mostu, który musi opierać się na trwałych fundamentach zaufania i wzajemnej pomocy. Historia Polski podpowiada nam jakimi wartościami musimy się dziś kierować. Wielowiekowa tradycja chrześcijańska kształtowała nasz naród, jego postawy, ale też siłę i dumę. Dzisiaj po raz kolejny możemy, a nawet powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami! Musimy zrobić wszystko, aby jak najlepiej, najgodniej pomóc naszym wschodnim sąsiadom – Ukrainie. Działania, które podjęliśmy, ale też te, które będziemy podejmować to polska racja stanu! Do tego potrzebujemy gorących serc i zdrowego rozsądku, aby realnie ocenić potrzeby uchodźców wojennych z Ukrainy i na nie odpowiedzieć.
Dziękuję za każdy, nawet najmniejszy przejaw dobroci i pomocy przy organizacji zbiórek, wolontariatu oraz transportu. Swoją postawą potwierdzacie, że Dobro jest w Małopolsce, że wspólnie tworzymy nieprzerwany łańcuch dobra. Za św. Franciszkiem Salezym chcę dziś powtórzyć „Miarą miłości jest miłość bez miary”. Dlatego apeluję i proszę o dalsze wsparcie uchodźców wojennych z Ukrainy, o troskę, życzliwość i braterstwo. Niech przyświeca nam duchowy testament św. Jana Pawła II – Patrona Małopolski, abyśmy we wszystkich podejmowanych inicjatywach, wybierali „postawę miłości, braterstwa i solidarności, postawę szacunku dla godności drugiego człowieka.”
Z wyrazami szacunku oraz najgłębszej wdzięczności,
Przewodniczący Komitetu
Witold Kozłowski,
Marszałek Małopolski.