12 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce wystąpi Polski Balet Królewski w najbardziej rozpoznawalnym spektaklu baletowym – „Jezioro łabędzie”. Organizator imprezy, Tomczyk Art zapewnia, że zespół składa się wyłącznie z polskich i zachodnioeuropejskich artystów i nie ma wśród nich Rosjan.
Na najpiękniejszy i najbardziej rozpoznawalny spektakl baletowy „Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego zaprasza 12 kwietnia organizator imprezy, Tomczyk Art. Spektakl pokazany zostanie na scenie Centrum Sztuki Mościce, bilety można kupować w księgarni Książnica w domu handlowym Zenit w Tarnowie oraz online za pośrednictwem strony https://bkb.pl/70520-1e3ef
W związku z licznymi pytaniami organizator zapewnia, że w skład zespołu baletowego wchodzą wyłącznie artyści polscy i zachodnioeuropejscy. Nie ma wśród nich Rosjan.
Polski Balet Królewski
Jeden z najmłodszych i jednocześnie jeden z najlepszych zespołów baletowych
w Europie. U podstaw tworzenia Polskiego Baletu Królewskiego legła myśl,
o próbie zebrania najlepszych polskich, zachodnio i południowoeuropejskich tancerzy w jeden zespół, który będzie odzwierciedleniem najlepszych tradycji tańca klasycznego, jak również poszukiwania oryginalnych i nowoczesnych środków artystycznej ekspresji.
Wśród artystów zespołu znajdują się nazwiska wybitnych tancerek
i tancerzy scen polskich i europejskich. Wspólnym mianownikiem wszystkich artystów tworzących Polski Balet Królewski jest ich wysoki poziom techniczny,
co niejednokrotnie znalazło potwierdzenie w zdobytych laurach konkursowych.
W gronie tego elitarnego zespołu znajdują się nazwiska tak utalentowanych mistrzyń i mistrzów tańca jak Marika Kucza – laureatka Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury, czy Arkadiusz Gumny będący solistą Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.
„Jezioro łabędzie”
Trudno znaleźć drugi tak mocno rozpoznawalny tytuł w całej literaturze baletowej, jak “Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego. Balet ten wsiąkł na tyle mocno w świadomość odbiorców, że stał się niemalże synonimem sztuki baletowej. Jak to często bywa prawdziwe arcydzieła zostają odkryte po czasie. To wyjątkowe dzieło nie od razu stało się przebojem. Premiera baletu w roku 1877, uznana została za klapę. Dopiero kolejna premiera, która odbyła się blisko dwadzieścia lat później, w nieco zmodyfikowanej formie dramaturgicznej i muzycznej zyskała przychylność publiczności. “Jezioro łabędzie” nazywane też baletem baletów, to utwór o wysoce dramatycznym zabarwieniu, w którym szczęście może przynieść tylko śmierć. To także bardzo wymagające dzieło pod względem wykonawczym.