Niech zapanuje pokój...

 Na spotkaniu dla artystów z Ukrainy, zainicjowanym przez Wydział Kultury Miasta Tarnowa, okazało się, że schronienie przed wojną znalazła w okolicy Tarnowa Ella Zolotarenko – malarka, która tworzy w tradycyjnym stylu ukraińskim. Petrykivka to tradycja bliska Zalipiu, choć jeszcze starsza i wpisana na listę światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO. Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zmienia plany i zaprasza 10 kwietnia na wystawę prac artystki. Prac, które nie zdążyły wrócić na Ukrainę po ostatniej polskiej wystawie.

 

W najbliższą niedzielę, 10 kwietnia o godzinie 12.00, w Multimedialnym Centrum Artystycznym w Tarnowie przy ulicy Wałowej 25 odbędzie się otwarcie wystawy prac Elli Zolotarenko, malarki, która tworzy w tradycyjnym stylu ukraińskim. Artystka „odkryta” została podczas zainicjowanego przez Wydział Kultury Miasta Tarnowa spotkania dla artystów z Ukrainy. Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie pozmieniało więc swoje plany wystawiennicze i postanowiło zaprezentować prace malarki, które szczęśliwie nie zdążyły wrócić na Ukrainę po ich ostatniej, polskiej wystawie. Wystawa „Niech zapanuje pokój na Ukrainie” czynna będzie do 3 maja. Wstęp wolny.

Ella Zolotarenko - urodzona we Lwowie 1973 roku. Jest nauczycielką z wykształceniem artystycznym i psychologiem. W swojej działalności wykorzystuje technikę malarstwa Petrykivka w arteterapii dla dzieci i dorosłych. Artystka kultywuje ukraiński styl etniczny, wprowadzając odbiorcę do tradycji ukraińskiego malarstwa Petrikivka. W Polsce swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych w Bielsku-Białej (2018), Brniu (2019), Jaworzu (2020).

Malarstwo Petrykivka to tradycyjny ukraiński styl malarstwa dekoracyjnego, wywodzący się ze wsi Petrykivka w obwodzie dniepropietrowskim na Ukrainie, gdzie tradycyjnie malowano nim ściany domów i przedmioty codziennego użytku. O wyjątkowości obrazów decyduje m.in. niezwykły sposób rysowania palcami oraz pędzelkami, którymi wykonuje się konkretne ruchy. Zdobienie w tym stylu łączy w sobie tradycyjne wzory z nowoczesnymi motywami współczesnych twórców. Prace w tradycyjnym ukraińskim etnicznym malarstwie można spotkać na porcelanie, szkle, ceramice, drewnie, meblach, odzieży a nawet muralach. Bo malarstwo w Petrykivce wyrosło, podobnie jak w położonym na Powiślu Zalipiu, z potrzeby zdobienia domów i podobnie zajmowały się nim początkowo tylko kobiety. Malarstwo z Petrykivki zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO.

Tytuł wystawy to manifest artystki, nawiązujący do obecnej sytuacji politycznej – inwazji Rosji na Ukrainę.

 

08.04.2022
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |