Nowatorski sposób na nowe miejsca pracy
Nowatorski projekt, którego efektem ma być praca dla 300 osób, zainaugurowano w Tarnowie. Każdy z jego beneficjantów będzie nabywał umiejętności zawodowe i podnosił swoje kwalifikacje według opracowanego indywidualnie programu. Finalnym efektem ma być zatrudnienie na etacie. Z programu mogą skorzystać osoby w wieku powyżej 45 lat. Na realizację projektu województwo małopolskie przeznaczyło ponad trzy miliony złotych.
Dotychczasowe szkolenia zawodowe oferowały możliwość nabycia umiejętności z jednej dziedziny. Przykładowo, adresowano osobną ofertę do grupy kobiet zainteresowanych kursem kroju i szycia, osobną do absolwentek szkół zawodowych poszukujących pracy w zawodzie sprzedawcy, a jeszcze inną do mężczyzn gotowych podjąć się zawodu operatora koparki. Efekt był taki, że ograniczało to potencjalną grupę chętnych do wąskiego grona.
Projekt rozpoczęty w Tarnowie w żaden sposób nie ogranicza charakteru szkoleń. Każdy z jego uczestników będzie miał indywidualnie opracowany plan dostosowany do jego umiejętności, możliwości i oczekiwań. Realizacją przedsięwzięcia, którego inicjatorem jest samorząd Województwa Małopolskiego zajmie się Fundacja im. Hetmana Jana Tarnowskiego wybrana w drodze konkursu ofert. Jako partnerzy w przedsięwzięcie zaangażują się także Powiatowe Urzędy Pracy w Tarnowie, Brzesku, Dąbrowie Tarnowskiej i Bochni, a także pracodawcy z całego subregionu.
Urzędy prowadzić będą ciągłą rekrutację uczestników projektu, a pracodawcy zagwarantują staże i zatrudnienie. Z programu mogą korzystać osoby w wieku powyżej 45 lat, bezrobotne, zamieszkujące na terenie powiatów dawnego województwa tarnowskiego, posiadający niskie kwalifikacje zawodowe i zamieszkujące na terenach o małym stopniu urbanizacji.
Każdy z beneficjentów projektu będzie mógł skorzystać ze szkoleń zawodowych, zajęć z doradcą zawodowym, z warsztatów z zakresu technik aktywizacji zawodowych, ze wsparcia psychologicznego, ze staży zawodowych. Możliwe będzie uzyskanie także zwrotu kosztów dojazdów.
Zakładana liczba uczestników to ogółem 300 osób, w tym 165 osób z Tarnowa i powiatu tarnowskiego oraz po 45 osób z terenu powiatów: brzeskiego, bocheńskiego i dąbrowskiego. Taki podział miejsc przygotowano na podstawie informacji statystycznych z urzędów pracy.
04.12.2009